RSS
Новости
28 мая 2021, 14:58
Україна зможе економити до 20 млрд. м. куб. газу в рік завдяки біоенергетиці
Біоенергетика має великий потенціал. Якщо б її потужності використовувалися на повну, то Україна б могла економити близько 20 млрд. м. куб. газу в рік. Про це повідомив т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура на прес-конференції "Чи здатна біоенергетика зробити Україну енергонезалежною", яку відвідали ЕлектроВісті.

«У 2020 році ми сплатили 7,5 млрд доларів США за імпорт нафтопродуктів, газу та вугілля. З них лише за газ  – близько 2 млрд доларів. Це величезні суми коштів, які могли б залишитися в нашій державі завдяки використанню біоенергетики. Максимальний потенціал заміщення газу за рахунок біоенергетики становить 37 млрд м. куб. у рік. Лише половини цього потенціалу достатньо, щоб відмовитися від імпорту газу, що склав 16 млрд м. куб. минулого року», -  Костянтин Гура, т.в.о. Голови Держенергоефективності.

Натомість, завдяки виробництву біогазу/біометану Україна може замістити близько 7,8 млрд. м. куб. газу, завдяки використанню сільськогосподарських відходів – 9,3 млрд. м. куб., завдяки врожаю енергетичних рослин – 20 млрд. м. куб.

Щодо вирощування енергетичних рослин, то Україна має великий потенціал. На разі в країні налічується близько 4 млн. га малопродуктивних та деградованих земель. Вони є непридатними для сільськогосподарських культур і часто залишаються незадіяними. Саме такі маргінальні землі можна використовувати під вирощування енергетичних рослин.

На фото зображена науково-дослідна плантація з вирощування енергетичної верби поблизу Обухова. На 3 га вздовж дороги висаджено 45 тис. саджанців


«Врожай енергокультур з 4 млн. га та їх використання для генерації енергії дозволить замістити в еквіваленті до 20 млрд. м. куб. газу в рук. Для порівняння у 2020  році ми імпортували з інших країн майже 16 млрд. м. куб. газу. Це означає, що ми можемо повністю відмовитися від імпорту блакитного палива лише завдяки використанню енергокультур», - повідомив Юрій Шафаренко, заступник Голови Держенергоефективності.

Енергетична верба за 3-4 роки виростає до 3-х метрів, як показано на фото

До того ж, вирощування енергетичних рослин на маргінальних землях дозволить Україні отримувати прибуток з малопродуктивних земель, поступово відновлювати їх родючість, заміщувати імпортних газ, створювати нові робочі місця та сприяти декарбонізації процесу виробництва теплової енергії.

Для того, щоб покращити інвестиційну привабливість проектів з вирощування енергорослин, Держенергоефективності з Міненерго та БАУ розробило два законопроеки: №5227 та №5228 від 12.03.2021. Законопроекти вже зареєстровані в ВРУ, ними передбачається визначення терміну «енергнтичні рослини», спрощення процедури та продовження строку оренди землі, зменшення максимального розміру орендної плати до 5% від нормативної грошової оцінки та надання в оренду малопродуктивних земельних ділянок без аукціону.

Також Держенергоефективності спільно з Міненерго вже напрацювали ще низку законопроєктів:

1. Законопроект щодо розвитку ринку твердих біопалив

Законопроект передбачає впровадження системи електронної торгівлі твердим біопаливом. Це дасть змогу знизити та вирівняти ціни на біопаливо, підвищити його якість та забезпечити стабільне постачання сировини для твердопаливних котелень та біоТЕЦ.

2. Законопроект щодо розвитку ринку біометану

Законопроектом передбачено запровадження механізму торгівлі біометаном та введення гарантій походження біометану. Завдяки біометану можна замістити близько 8 млрд м. куб. у рік. Крім того, після прийняття законопроекту Україна зможе експортувати біометан в ЄС.

3. Законопроект щодо встановлення нульової ставки податку на СО2 для установок на біопаливі

Законопроектом передбачено зниження податкового навантаження для об’єктів біоенергетики з метою покращення їх інвестиційної привабливості.

4. Законопроект щодо розвитку ринку рідких біопалив

Законопроектом передбачено введення обов’язкової частки рідких біопалив на транспорті та введення критеріїв сталості для біопалива. Його прийняття є важливим кроком на шляху заміщення нафти та нафтопродуктів, імпорт у 2020 році склав 3,8 млрд доларів, що у 2 рази перевищило обсяг коштів, витрачених на імпорт газу за той же період (1,9 млрд доларів).

Прийняття цих законодавчих ініціатив дозволить Україні замістити дорогий газ власним біопаливом, загальний потенціал якого складає понад 37 млрд м 3 газу в рік.

Раніше повідомлялося, що Україна презентувала США можливості для інвестиційних проектів у біоенергетиці.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ЭлектроВести
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!