RSS
Истории
6 мая 2022, 09:35
Війна та ВДЕ: Яких збитків зазнали інвестори і чи заплатить Росія відшкодування
«Зелена» генерація – найсучасніший сектор української енергетики. У неї інвестували, її підтримувала держава. Вторгнення Росії поставило галузь на межу банкрутства. Окупанти розстрілюють чи банально грабують електростанції. Однак інвестори не втрачають надії, що їм вдасться не лише відшкодувати збитки, а й прискорити темпи розвитку ВДЕ. Українська асоціація відновлюваної енергетики розповіла, яких збитків зазнали власники ВДЕ через війну та що робитимуть для відновлення та розвитку після перемоги України

Наскільки значних втрат зазнала відновлювана генерація? Яка частка ВДЕ-генерації зараз працює?

За оцінкою УАВЕ, станом на 10 березня 2022 року вартість капітальних інвестицій у ВДЕ в зоні ризику повної руйнації, або часткового пошкодження склала 5,6 млрд доларів. В регіонах, суміжних до областей, в яких здійснювались воєнні заходи оборони України, вартість капітальних інвестицій, які могли бути пошкоджені – 3,5 млрд доларів. Точна інформація про реально завдані збитки може бути отримана лише за результатами технічного аудиту об’єктів відновлюваної енергетики після звільнення територій. 

Олександр Донченко, аналітик УАВЕ: «Крім ризику фізичного пошкодження, або знищення, галузь ВДЕ через війну може втратити значний обсяг доходів. Міненерго видало наказ №140 «Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії», яким зменшено рівень тарифів за технологіями до 15% для СЕС, 16% – ВЕС, 35% – ГЕС, 40% – біогаз, 60% – біомаса. Тому, фінансові втрати ВДЕ можуть сягнути рівня, за якого компанії стануть банкрутами. Так, середньозважений зелений тариф галузі, а відповідно і загальна виручка ВДЕ скоротиться за нашою оцінкою на 80%. Фінансові втрати компаній операторів станцій ВДЕ в 2022 році – 1,115 млрд євро без ПДВ (взято до уваги лише зниження тарифу, без врахування зупинки станцій через війну,)».


Очікуваний рівень середньозважених зелених тарифів в євро/кВт год

Що робитимуть власники пошкодженого чи пограбованого обладнання? Як налаштовані інвестори? 

Власники станцій розраховують на допомогу у відбудові/ремонті станцій, які постраждали внаслідок бойових дій за рахунок коштів фондів післявоєнного відновлення та репарацій. Розраховують на включення виробників ВДЕ до програм Фонду відновлення України, на фінансування з фонду відновлення енергетики, створеного при Energy Community, в якому зараз формують переліки постраждалих об’єктів енергетичної інфраструктури. 

Особливо критичною така допомога є для станцій, які мають зобов’язання по кредитах та які значно пошкоджені і не можуть працювати.  Іншими потенційними шляхами компенсації збитків можуть бути, наприклад:

 – спеціальна комісія при Радбезі ООН, яка розглядала заяви про компенсацію збитків через вторгнення Іраку до Кувейту. Виплати постраждалій стороні здійснювались за рахунок прибутків Іраку від видобутку нафти. Подібний інструмент можна застосувати і до Росії; 

– індивідуальні позови до Росії – стягнення збитків за рішенням іноземного суду та його виконання в іноземній юрисдикції; 

– позови до ЄСПЛ, тощо.

Чи реалістично розраховувати на компенсації від країни-агресора? 

Підготовка позовів проти Росії досить тривалий процес, який починається з фіксації події та з документування фактів знищення/пошкодження майна. Далі необхідно провести оцінку завданих збитків, у тому числі упущеної вигоди. Оскільки частина об’єктів ВДЕ залишається в окупації і до них немає фізичного доступу і зв’язку, неможливо дізнатись навіть про факт пошкодження обладнання. Тому говорити про фактичний початок підготовки позовів наразі зарано, можемо говорити тільки про наміри.  

На звільнених територіях власники станцій, які отримали доступ і оцінюють збитки, відновлюють роботу станцій там, де це можливо. 

Післявоєнне відновлення може дати поштовх до розвитку енергетики – за рахунок переходу на сучасніші технології, заміну зношеного обладнання і мереж і т.п. Наскільки таке припущення справедливе для сектору ВДЕ? Адже «зелені» і так є найсучаснішими в Україні. 

З початком повномасштабної війни в Україні країни почали декларувати плани на пришвидшення переходу від викопного палива до відновлюваних джерел енергії, зростає попит на обладнання. Ми очікуємо, що подальший розвиток ВДЕ не тільки в світі, а в Україні не втратить темпів, а пришвидшиться. 

Дійсно, зелені є найсучаснішими в Україні, проте їхня частка в енергобалансі залишається досить малою. Україні необхідно зменшувати залежність від викопного палива, збільшувати потужності для виробництва електричної та теплової енергії з ВДЕ, «зеленого» водню, який стане заміною газу. Необхідно будувати системи накопичення енергії.

Раніше повідомлялося, що збитки сектора відновлюваної енергетики в Україні можуть перевищити 1 млрд. доларів

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: kosatka.media
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!