RSS
Новости
26 октября 2018, 16:36
Енергетичний ринок Естонії переходить на блокчейн
Естонія - перша країна в світі, де почали токенізацію контрактів на постачання електрики. Мета експерименту - збільшити споживання чистої електроенергії, а також довести практичну користь від використання блокчейна.

Естонський стартап WePower намагається знайти практичне застосування блокчейну. Полем для експерименту обраний енергоринок країни, який ідеально підходить для цього. Справа в тому, що 100% житла і підприємств в Естонії оснащені розумними датчиками обліку спожитої електрики. Це дає ідеально репрезентативну базу великих даних для роботи розподіленого реєстру, зазначає Wired.

Незважаючи на гадану складність технології, на ділі все просто. Замість платіжок за електрику покупець отримує електронний смарт-контракт на поставку ресурсів. Обсяги електроенергії виражені в токенах - одиницях обліку купується і продається продукту в блокчейне.

За останні кілька місяців WePower завантажив в розподілений реєстр дані про постачання електроенергії в Естонії в обсязі 24 ТВт * год. Блокчейн згенерував 39 млрд токенов.

Проект став можливий завдяки співпраці стартапу з компанією Elering - одним з естонських постачальників електрики і газу. Торгова платформа на блокчейне підключена до централізованої бази даних Elering, яка і дає доступ до свідчень розумних лічильників споживачів.

Автори проекти не уточнюють, чи відбуваються в системі реальні розрахунки за електрику або вона є чисто інформаційної. Оскільки в системі немає криптовалюта, швидше за все, вірно друге. Токени лише відображають обсяги поставленої і оплаченої звичайним способом електроенергії.

Від блокчейна до чистої енергетики

Сенс демонстраційної системи в WePower пояснюють так: прозорий і децентралізований облік операцій на енергоринку країни дозволить наростити частку електрики, одержуваного з поновлюваних джерел.

Зараз в Естонії частка ВДЕ становить лише 18%. Гендиректор WePower Нік Мартинюк упевнений, що саме блокчейн зробить чисту енергію більш доступною для середніх і невеликих споживачів, в тому числі приватних осіб.

«Не дивлячись на те, що вартість відновлювальних джерел енергії значно знизилася останнім часом, компанії малого та середнього бізнесу все ще не мають можливості купувати зелену енергію», - говорить він.

Блокчейн чітко зафіксує джерело походження кожного кіловат-години в загальній енергомережі і дасть покупцеві гарантію, що він набуває, наприклад, саме вітрову енергію, а не генеровану газової станцією.

Проблема в тому, що обходиться така гарантія поки що недешево. WePower вибудував свою систему на основі відкритого блокчейна Ethereum. Він використовує так звані докази роботи для фіксації смарт-контрактів і створення токенов. Це має на увазі енергоємні обчислення на потужних процесорах, які в цьому блокчейне є в розпорядженні тільки у Майнер криптовалюта ефір. А вони беруть чималу плату за свою роботу. Не кажучи вже про те, що на функціонування блокчейна витрачають купу електроенергії.

Естонія прагне стати глобальним центром ІТ-технологій. Нещодавно прибалтійська країна посіла перше місце в рейтингу кращих місць для запуску стартапів.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: hightech.plus
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!