RSS
Новости
22 февраля, 13:53
Сергій Савчук: Із народними депутатами, експертами IRENA та Євросоюзу готуємо законопроект щодо «зелених» аукціонів до другого читання у Парламенті
Стратегію переходу України на «зелені» аукціони та експертні рекомендації IRENA з цього питання обговорили учасники міжнародної конференції, проведеної у Парламенті за ініціативи Комітету ВРУ з питань ПЕК, Держенергоефективності та Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA) за підтримки Фонду ефективного державного управління Великобританії.

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із народними депутатами України Наталією Кацер-Бучковською та Володимиром Бандуровим висловив одностайну точку зору, що модель аукціонів повинна враховувати потреби споживача та сприяти встановленню реальної ринкової ціни на «зелену» електроенергію.

Саме такий принцип закладено у законопроект № 8449-д, прийнятий у першому читанні 20 грудня 2018 року.

«Аукціон виграє той, хто запропонує найкращу пропозицію, – нижчу ціну. У результаті це здешевить «чисту» енергію для споживачів, а інвестор продаватиме електроенергію за аукціонною ціною впродовж 20 років», - пояснив Сергій Савчук.

При цьому, як зауважив Голова, важливо не сповільнити темпи розвитку відновлюваної енергетики.

Крім того, С.Савчук переконаний, що механізм аукціонів має включати збалансований розвиток усіх секторів «чистої» енергетики.

«Наприклад, відповідно до цілей Енергетичної стратегії України до 2035 р., частка сонячної енергетики в енергобалансі буде лише удвічі більшою за біоенергетику. Проте наразі різниця між секторами величезна: встановлено в 13 разів менше потужностей біоенергетики, ніж сонячної енергетики. Тому, щоб досягти цілей національної стратегії, вже сьогодні потрібно стимулювати генерацію електроенергії із біомаси, біогазу», - підкреслив С. Савчук.

На перевагах аукціонів також акцентували увагу експерти IRENA, Єврокомісії, ЄБРР, IFC.

Ексклюзивно для України представники IRENA поділилися результатами проведення аукціонів у різних країнах світу. Якщо у 2007 р. близько 10 країн перейшли на систему торгів, то на кінець 2017 р. таких країн – вже 70.

За даними експертів, здешевлення «зеленої» електроенергії, дійсно, – ключовий фактор аукціонів. Так, якщо у 2010 р. середня у світі ціна на електроенергію, вироблену СЕС, становила 250 доларів за 1 МВт*год, то у 2016 р. вона склала 50 доларів за 1 МВт*год.

Наприклад, за результатами проведених аукціонів у 2018 р. в Казахстані стартова ціна знизилася для проектів СЕС на 48%, а для ВЕС – на 23,3%. Всього відібрано 36 проектів у різних секторах відновлюваної енергетики загальною потужністю 858 МВт.

На думку експертів аукціони потрібні, адже дозволяють:

- встановити справедливу ринкову ціну на «зелену» електроенергію;
- створити прозору конкуренцію на ринку;
- врегулювати планування бюджету;
- надати гарантії інвесторам та фінансовим установам щодо реалізації проектів.

«Очікуємо на розгляд законопроекту № 8449-д у другому читанні в Парламенті вже на початку весни», - наголосив С.Савчук.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ЭлектроВести
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!