RSS
Тренды
22 марта 2019, 12:25
ВДЕ: світовий тренд чи чергове "кришування" для лобістів
Відновлювані джерела енергії стають світовим трендом. Уряди країн просувають рішення, що сприяли б їх розвитку, в ЗМІ все більше інформації про успішні проекти ВДЕ з усіх куточків планети. Чи насправді відновлювальні джерела енергії є ефективними або ж вони, як і багато інших галузей економіки щедро удобрюються дотаціями? Максим Макуха, експерт Української кліматичної Мережі, написав свою колонку.

Тренди в світовому виробництві енергії 

Наразі ВДЕ "успішно крокують" світом. Поглянемо на динаміку росту кількості об’єктів ВДЕ і вартість їх встановлення:

На графіці помітно: в останні роки найбільше зростає кількість ВЕС і СЕС. Вироблена електроенергія протягом життєвого циклу "зеленої" електростанції вже дорівнює або дешевше енергії від звичайних електростанцій.

Енергетична ефективність і енергетичний строк окупності ВДЕ

Найбільш розповсюджений міф про технології відновлюваної енергетики – їх енергетична окупність (час, за який витрачені гроші повернуться у вигляді прямого заробітку або економії). 

Приклад: Ви посадили дерево волоського горіху. Ваші витрати – горіх і енергія на посадку та догляд. З першим урожаєм ви отримаєте горіхи і енергетичну цінність у вигляді калорій. З’ївши їх, компенсуєте власні енергетичні витрати на посадку дерева. Всі наступні врожаї – чистий прибуток енергії (горіхів). Гарна інвестиція.

Повернемося до ВДЕ. Та сама історія: на виробництво обладнання, встановлення, обслуговування потрібно витрачати енергію. Для того, щоб порахувати строк енергетичної окупності (років), потрібно суму енергетичних витрат в процесі виробництва поділити на кількість енергії, що виробляє система за рік. Таким чином, ми дізнаємося: за який строк нам повернеться вкладена енергія.

На всіх етапах енергетичні витрати – це видобуток сировини і матеріалів для комплектуючих станції, транспортування по всьому циклу, виготовлення обладнання, складання вузлів на підприємстві виробнику тощо.

Єдиним шляхом зменшити енергетичні витрати після виведення старої електростанції з роботи є повторне використання придатного обладнання і матеріалів.

Порівняння з ТЕС

Для ТЕС і АЕС принцип розрахунку енергетичної окупності такий же. Основним дискусійним питанням є енергія яка виробляється, адже вугілля, газ, нафта – вичерпний ресурс. У випадку ж з відновлюваними джерелами вони лише перетворюють наявну енергію, що навколо нас. 

З енергетичної точки зору ВДЕ вигідні. Звичайно, твердження що генерація з невідновлюваних ресурсів не повертає свої вкладення є дискусійним. Існують дослідження, в яких показані інші співвідношення енергетичної окупності для різних типів генерації. В них найвигіднішими можуть бути АЕС або нафта. Однак в цих дослідженнях вичерпність і потенційна недоступність для наступних поколінь такої енергії не береться до уваги. Світ однозначно потребує ВДЕ для сталого розвитку.

Раніше ЕлектроВісті писали, що Штат Нью-Мексико зобов'язався перейти на електроенергію з відновлюваних джерел до 2045 року.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: uprom.info
Теги
виэ
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!