RSS
Новости
12 апреля, 14:20
Міненерго розраховує побудувати до 2024 р. завод з виробництва ядерного палива за 1,6 млрд грн
Міністерство енергетики та вугільної промисловості розраховує до 2024р побудувати в Україні завод з виробництва (фабрикації) ядерного палива за 1,632 млрд грн.

Про це йдеться в проекті документа «Державна цільова економічна програма розвитку атомно-промислового комплексу на період до 2024р».

Мета програми полягає в забезпеченні українських АЕС концентратом природного урану власного виробництва в повному обсязі та організації виробництва ядерного палива і його компонентів на базі національних ресурсів.

Програма передбачає:

  • збільшення виробництва концентрату природного урану до 2480 тонн/рік;
  • організацію виробництва тепловидільних збірок (ТВЗ) для енергоблоків ВВЕР-1000 в обсязі – 630 одиниць/рік;
  • створення потужностей з виробництва цирконієвої губки в обсязі – 250 тонн/рік;
  • організацію виробництва трубної заготовки та цирконієвого прокату в кооперації з вітчизняними та іноземними суб’єктами господарської діяльності;

Крім цього вказано, що по створенню уранового виробництва передбачено збільшення обсягу видобутку уранової руди в результаті освоєння Новокостянтинівського, Апрельського та інших нових родовищ урану і реконструкцію гідрометалургійного заводу в м. Жовті Води, збільшення ємності хвостосховища для розміщення його відходів.

Також в програмі зазначено, що відбір місця розташування заводу з виробництва ядерного палива визначиться на конкурсній основі.

Щодо фінансування вказано, що для виконання заходів програми необхідно 5,64 млрд грн, у тому числі за рахунок державного бюджету – 302,8 млн грн. Зокрема, на збільшення обсягу виробництва концентрату природного урану необхідно 3,644 млрд грн, на створення цирконієвого виробництва – 62,9 млн грн і на будівництво заводу з в-ва ядерного палива – 1,632 млрд грн.

Фінансування програми планується здійснювати за рахунок коштів підприємств атомно-промислового комплексу (амортизаційні фонди, прибуток, залучені інвестиції) та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством (кредити банків, міжнародна технічна допомога тощо).

Програма розрахована на 2020-2024р.

Діюча програма до 2020р передбачала, що на кінець 2020р в Україні буде обсяг уранового виробництва 2480 тонн/рік і вироблятися 630 ТВЗ на рік.

Як повідомлялось, в середині січня 2019р міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що Україна отримала згоду від компанії Westinghouse  на передачу технології по виробництву (фабрикації) ядерного палива. В кінці лютого міністр заявив, що Міненерговугілля оголосить конкурс на спорудження заводу до жовтня 2019р, а сам завод буде знаходиться в Южноукраїнську.

В середині березня, президент України Петро Порошенко заявив, що проект з будівництва заводу має бути реалізований в структурі НАЕК «Енергоатом».

Нагадаємо, у грудні 2011р держконцерн і російська компанія «ТВЕЛ», яка входить в корпорацію «Росатом», зареєстрували спільне підприємство «Завод із виробництва ядерного палива». Частки в акціонерному капіталі заводу розподілені таким чином: 50%+1 акція належать «Ядерному паливу», а 50%-1 акція - компанії «ТВЕЛ». Акціонери спільного підприємства до кінця 2013 року планували внести до статутного капіталу заводу шляхом проведення додаткової емісії $84 млн, збільшивши його до близько $104 млн. Загальна вартість заводу оцінювалася в 1,679 млрд грн. Планувалося, що перша черга заводу буде введена в експлуатацію в 2015р, проте проект так і не був реалізований.

В 2017р віце-президент і управляючий директор компанії Westinghouse у Північній Європі Азіз Даг заявляв, що Westinghouse не бачить реальних економічних або будь-яких інших причин для будівництва такого заводу. Однак, топ-менеджер також додав, якщо Україна все-таки зважиться на будівництво заводу, то Westinghouse готові підтримати такі ініціативи.

В минулому році про свою зацікавленість викупити долю росіян у проекті з будівництва заводу заявила китайська China National Nuclear Corporation. Китайські партнери також пропонували забезпечити повне фінансування проекту та провести тристоронні переговори за участю російської сторони.

На сьогодні «НАЕК «Енергоатом» імпортує ядерне паливо від двох виробників – російської компанії «ТВЕЛ» та американської Westinghouse. За роки співробітництва з американським партнером «Енергоатом» розширив парк енергоблоків до 6 (з 15) одиниць, а в майбутньому планується додати до цього списку на ще один блок Рівненської АЕС.

Раніше в Міненерго заявили, що через півроку оголосять конкурс на будівництво заводу з виробництва ядерного палива в м Южноукраїнську.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: expro.com.ua
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!