RSS
Истории
20 мая 2019, 15:26
Віталій Ніколаєнко, Voltage Group: «В переліку акредитованих партнерів Укргазбанку випадкових компаній не може бути»
Ринок сонячних електростанцій чекає на кардинальні зміни. Був прийнятий парламентом і підписаний президентом закон 8449-д, який запроваджує систему аукціонів замість «зелених» тарифів. Серед стрімких змін важливо віднайти надійних партнерів і підрядників для реалізації своїх проектів. Віталій Ніколаєнко, генеральний директор Voltage Group, спеціально для elektrovesti.net розповів про своє бачення розвитку ринку, про конкуренцію серед EPC-підрядників, а також про свої принципи роботи. Voltage Group пропонує комплексну послугу реалізації проектів сонячної енергетики.


Про ринок сонячної енергетики

Сьогодні вже, нарешті, прийнятий Закон України 8449-д, відомі правила гри для інвестора. Тобто такий високий тариф можна отримати лише до кінця 2019 року. Далі для сонячних електростанцій менше 1 МВт тариф стане нижче на 25%, а станції більше 1 МВт будуть мати тариф, встановлений на аукціоні і складно прогнозувати, яким він буде. При цьому ціна фотоелектричних модулів значно зменшилась в порівнянні, наприклад, з травнем 2018 року, тим більше з попередніми роками. Крім того, інвестор звільнений від сплати ПДВ при розмитненні фотомодулів і інверторів до 2021р року, тобто для старту будівництва це полегшує фінансове навантаження. Ці фактори позитивно впливають на термін окупності і дохідність таких бізнес-проектів.

Voltage Group підтримує впровадження системи аукціонів замість «зеленого» тарифу, оскільки надалі виплачувати сьогоднішній “зелений” тариф 0,15 Євро за 1 кВт*год буде все складніше для країни - потрібно йти до ринкових умов і переставати дотувати великі проекти.

"Думаю, вже мало хто сумнівається, що ми переживаємо перехід з епохи нафти і вугілля. Процес їх заміщення відновлювальними джерелами незворотній. А якщо взяти до уваги зношеність енергоблоків ТЕС і АЕС, які побудовані нашим попереднім поколінням, стає ще більш очевидним питання заміщення."

Звичайно, в процесі переходу на аукціонну модель для ВДЕ буде відчуватись на ринку сповільнення по різним об'єктивним причинам. Не так легко впровадити аукціонну систему, причому таку, при якій залишиться достатній інтерес інвестувати.

Важливо реалізовувати не тільки окремі проекти ФЕС і ВЕС, а впроваджувати інвестиційні програми в магістральних і розподільчих мережах із заходами, які дозволять безпечно експлуатувати енергосистему і забезпечити споживача, який за все це платить, надійним електропостачанням. 100% ВДЕ в перспективі до 20 років для України цілком реальні.

Для сонячних електростанцій не уникнути у майбутньому штрафів за небаланси, це буде стимулюючим фактором для впровадження акумулюючих систем. Проте потрібен виважений підхід, щоб така система штрафів не підірвала довіру в локальних та міжнародних інвесторів, які можуть стати “локомотивом” в напрямку створення сучасної енергосистеми.

Про заборону домашніх СЕС на землі

Віталій Ніколаєнко такого рішення не підтримує.

«Сподіваюсь, це недопрацювання чи помилка профільного міністерства такої ініціативи, а не стратегічний свідомий задум. Не розумію тези про загрозу значного здорожчання вартості електроенергії через домашні ФЕС. Наша енергосистема має біля 50 ГВт генеруємих потужностей, сумарна потужність всіх домашніх ФЕС менше 200 МВт, причому розподіленої генерації по всій території України. Крім того 200 МВт – це менше потужності 1-ї сонячної електростанції, збудованої в Дніпропетровській області, зауважу, не на даху і не на фасаді. Думаю, все виправлять, і буде знайдений спосіб залишити в рамках закону наземні домашні станції. Водночас потрібно розуміти неприпустимість ситуації будівництва кількома десятками 30-кВт станцій псевдомогосподарств, де виходить по 1 МВт і більше.»

«Домашні ФЕС потрібно впроваджувати, це лише створює розподілену генерацію, що набагато краще 50-100 МВт станцій. Я б краще ініціював не заборону, а впровадження побутових Energy Storages в додаток до домашніх ФЕС. Причому на рівні закону. Наприклад, дозволити вводити в експлуатацію нові будинки лише за умови впровадження домашніх ФЕС з мінімум 5-10 кВт і акумуляцією, що покривала б пікове споживання. Отже, виховувати в сучасному світі необхідну культуру впровадження відновлювальних джерел електроенергії».

Про EPC-контракторів і конкуренцію

Voltage Group стали акредитованим EPC-підрядником Укргазбанку, для клієнта це означає, що не потрібно витрачати часу на вибір і кваліфікацію підрядника. В тому короткому переліку акредитованих партнерів Укргазбанку, випадкових компаній нема і не може бути. Ті, хто пройшов акредитацію, добре це розуміють. А інвестору потрібно лиш довіритись вже Укргазбанку, який зробив роботу за нього дуже прискіпливо і професійно. По суті, клієнту залишається комерційна частина, хто дешевше і швидше реалізує його проект.

Процес акредитації включає прискіпливе вивчення і аналіз документації компанії. Сама акредитація є визнанням на ринку, додатковим аргументом на користь EPC-контрактора. Фінансова установа, що кредитує найбільшу кількість “зелених” проектів, мусить зводити ризики повернення коштів до мінімуму. Відповідно, точнішого “мікроскопу” годі й шукати.

Конкуренція серед EPC-контракторів, дійсно, присутня. Але для компаній, які мають реальний успішний досвід реалізації сонячних проектів, і при цьому свідомо розуміють, що потрібно зробити на кожному етапі, щоб проект був вчасно введений в експлуатацію, ринок сприятливий. Важливий момент - кредит довіри від інвестора.

Для проектів сонячних електростанцій критично важливо запуститись за максимально короткі терміни часу. Тому досвідчений EPC-підрядник знає і вміє організовувати всі процеси в рамках проекту паралельно, наприклад, проводить окремі процедурні моменти до початку будівництва і під час самого будівництва. Це і стосується проектної документації, яка розробляється таким чином, щоб якомога швидше видавати специфікації на першочергове обладнання. Це фотомодулі, інвертори, металоконструкції.

"Часто буває так, що ми, отримавши геодезичні і геологічні вишукування земельної ділянки, де має будуватись ФЕС, на 2-й або на 3-й день видається 70% специфікацій проекту для закупівлі."

Але є й інші випадки:іноді складається враження, що замовнику не потрібен EPC, чи генеральний підряд, і окремим представникам інвестора здається, що вони самі можуть швиденько все купити без інженерів і технічних спеціалістів. Часто це закінчується тим, що об’єкт вводиться пізніше запланованого терміну на місяці, а в цей час станція вже мала б приносити прибуток інвестору.

Поставку фотомодулів та інверторів краще залишати в прямі контракти Замовник-Постачальник. Були випадки, коли Замовник купував металоконструкції й деяке інше обладнання і це закінчувалось не на їхню користь по багатьом причинам. Щоб забезпечити виконання своїх зобов'язань по строкам, потрібно бути впевненим у вчасній і якісній поставці. А особливо зараз, коли всі виробники завантажені на місяці вперед. Потрібно працювати з перевіреними виробниками і постачальниками. Насправді не так багато таких добросовісних постачальників, котрі ведуть чесний діалог і не обманюють свідомо про термін виготовлення перед підписанням договору і сплатою авансового платежу.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ЭлектроВести
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!