RSS
Новости
26 июля 2019, 19:36
Французи задіють великий адронний коллайдер для опалення будинків
У CERN знайшли спосіб використовувати систему охолодження Великого адронного коллайдера. Її вирішено підключити до геотермального накопичувача енергії в сусідній комуні Ферне-Вольтер. Надлишок тепла від установки зможе безкоштовно обігріти житло для 8 000 осіб.

Керівництво CERN підписало з чиновниками французької комуни Ферне-Вольтер угоду про використання для опалення прилеглих житлових будинків гарячої води з Великого адронного колайдера.

Зазначимо, що Великий адронний коллайдер (БАК), найбільший у світі прискорювач елементарних частинок, який розташований в підземному тунелі під кордоном між Швейцарією і Францією. Всередині  тунелю прокладена труба, по якій рухаються розігнані до близькосвітлових швидкостей протони. Їх рухом керують охолоджуються рідким гелієм надпровідні магніти. Вчені досліджують зіткнення частинок на високих енергіях, в яких народжується безліч «осколків» — нових частинок. Саме таким чином фізики довели в 2012 році існування бозона Хіггса, відкриття якого було відзначено Нобелівською премією роком опісля.

Прискорювач споживає близько 150 мегават електричної потужності і виробляє величезну кількість тепла. Щоб компоненти коллайдера не перегрівалися, вчені CERN використовують системи водяного охолодження: холодна вода подається в охолоджуючий контур, а одержувана гаряча вода, температура якої досягає до 30 °C, збирається і охолоджується в градирнях, після чого поступає назад в систему

26 червня CERN підписав угоди з мерією Ферне-Вольтер про використання цієї води для опалення будинків нового району комуни, який зараз знаходиться в процесі зведення. Згідно з документом, починаючи з 2022 року частина гарячої води з системи охолодження БАК буде надходити по трубі довжиною близько двох кілометрів на інноваційну підземну мережу трубопроводів з водою, куди, крім тепла від коллайдера, також будуть скидатися теплові відходи промислових будівель, систем кондиціонування і навіть сонячних панелей і де будуть зберігатися надлишки тепла місцевої геотермальної електростанції (передбачається, що при необхідності енергія буде підніматися на поверхню для обігріву житлових та інших приміщень).

Згідно з розрахунками CERN, теплої води з колайдера вистачить для обігріву приблизно 8 тисяч жителів, завдяки чому вартість опалення для нового району буде істотно нижче, ніж для решти комуни. Крім того, вторинне використання енергії дозволить скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу Землі.

Роботи з прокладання трубопроводу вже стартували — вони проводяться під час чергового припинення роботи прискорювача з метою його модернізації. Тести нової системи опалення заплановані на 2021 рік, введення її в експлуатацію відбудеться роком пізніше.

Раніше повідомлялося, що в Австрії з картопляної шкірки виробляють біогаз для опалення будинків.  В цілому біогазом з картоплі забезпечені близько 1 тис. місцевих господарств.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: itc.ua
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!