RSS
Новости
10 апреля, 19:13
Штучні перепони у роботі ринку допоміжних послуг наносять збитки компанії - Укргідроенерго
6 квітня 2020 року НЕК «Укренерго» на своєму офіційному веб-сайті опублікувала оголошення про зупинення аукціонів на допоміжні послуги (ДП) та припинила проведення аукціонів на ДП. Свою заяву компанія мотивує тим, що відповідно до Правил ринку нову граничну ціну на кожний вид ДП Оператор системи передачі (ОСП) оприлюднює за 15 календарних днів до проведення відповідного аукціону. Позиція Укренерго полягає у тому, що гранична ціна була змінена після прийняття Урядом Постанови КМУ від 29.03.2020 № 253 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 15 травня 2019 р. № 555», якою було змінено один із складових граничної ціни на ДП, а саме індекс цін виробників промислової продукції.

Проте, підпунктом 3.1.1. Правил ринку, передбачено, що для підтримання параметрів надійності та якості електричної енергії в Об’єднаній енергетичній системі України ОСП у відкритий, прозорий і недискримінаційний спосіб закуповує допоміжні послуги, зокрема, автоматичне регулювання частоти та потужності (аРВЧ), ручне регулювання частоти та потужності (рРВЧ) у учасників ринку, які набули статусу постачальника допоміжних послуг. А відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» (стаття 3) – функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципі недискримінаційного ціно- та тарифоутворення, що відображає економічно обґрунтовані витрати.

Водночас підпунктом 5.11.2. Правил ринку передбачено, що для цілей розрахунків відповідно до підпункту 5.13.6 відхилення одиниць постачання ДП, які забезпечують надання ДП з аРВЧ (що працюють під центральним регулятором системи автоматичного регулювання частоти та потужності), вважаються балансуючою електричною енергією незважаючи на те, що вони не є результатом диспетчерських команд щодо балансуючої енергії. Проте, якщо продукт аРВЧ не було придбано на аукціоні з продажу ДП, відхилення фактичної потужності від графіка фізичного відпуску для виконання отриманих від центрального регулятора команд, електронна аукціонна платформа «Market management system» зараховує Укргідроенерго як небаланси електричної енергії, що призводить до збитків Товариства, а це, в свою чергу, суперечить чинному законодавству України.

Разом з тим, після надання послуг з ДП на безоплатній основі, у Укргідроенерго виникають зобов’язання із сплати загальнодержавних податків та зборів.

З огляду на те, що ситуація зі зміною граничної ціни на ДП повторювалася неодноразово та має ознаки систематичності, Укргідроенерго вважає дії Укренерго щодо припинення аукціонів для придбання ДП такими, що суперечать чинному законодавству України. Укргідроенерго пропонує в періоди публікації граничних цін проводити добові аукціони на ринку ДП за попередніми граничними цінами, опублікованими ОСП (станом на 08.04.2020 до набуття чинності нових граничних цін; граничні ціни на ДП складають 498,55 грн/МВт на завантаження і 281,52 грн/МВт на розвантаження). За умов припинення проведення аукціонів для придбання ДП, з метою уникнення збитків, Укргідроенерго буде змушене зупинити надання послуг з автоматичного та ручного регулювання частоти та потужності до моменту відновлення відповідних аукціонів, що, в свою чергу, може призвести до зниження надійності роботи ОЕС України та погіршення якості регулювання частоти та потужності в енергосистемі.

В НЕК «Укренерго» відреагували на заяву ПрАТ «Укргідроенерго» , та наголосили на тому, що компанія діє відповідно до чинного законодавства.

«Повідомляємо, що вдаючись до вимушеної зупинки добових аукціонів на придбання допоміжних послуг, Укренерго діяло чітко у відповідності до чинного законодавства. А саме, на сьогоднішній момент немає ані можливості, ані правових підстав для того, щоб розрахувати граничні ціни для добових аукціонів у відповідності до чинного законодавства. Адже Методика формування цін на допоміжні послуги, затверджена Постановою НКРЕКП № 635 від 26.04.2019 року, вимагає під час розрахунку використовувати лише «показник індексу цін виробників промислової продукції (сценарій 2)», який сьогодні вилучено із Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки Постановою КМУ № 253 від 29.03.2020 року. Разом з тим, Методика не передбачає можливості замінити цей показник на будь-який інший», - повідомили в Укренерго.

Також у компанії додали, якщо розраховувати граничні ціни доппослуг з порушенням чинного законодавства, це прямо вплине на інтереси учасників ринку, що беруть участь в аукціонах, і може спровокувати судові позови та інші претензії з боку тих, хто вбачатиме в цьому порушення своїх прав тощо. Крім того, порушення вимог Правил ринку та інших рішень НКРЕКП може мати наслідки у вигляді застосування з боку Регулятора штрафних санкції та інших заходів регуляторного впливу.

Водночас, Укренерго вживає всіх можливих відповідно до своїх повноважень заходів з метою упередження в подальшому вимушеного призупинення аукціонів на ринку допоміжних послуг. І тому, як вже повідомлялося, ми терміново звернулися до Регулятора не лише із відповідним запитом на роз’яснення, але й надали свої пропозиції, що дозволять вирішити проблему з формуванням ціни у найкоротший термін і уникнути подібних ситуацій у подальшому. В компанії стверджують, що Укренерго активно працює над проблемою і сподіваються вирішити її якнайскоріше.

Листом направленим Регулятору, Укренерго було запропоновано під час розрахунку граничних цін на доппослуги застосовувати показник індексу цін виробників промислової продукції, що міститься у новій редакції Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки і розраховані ціни відповідно до цієї пропозиції. Крім того, Укренерго надано на розгляд Регулятора проект змін до Методики формування цін на допоміжні послуги та правил Ринку (п. 10.6), які дозволять уникнути зупинення аукціонів через зобов’язання ОСП публікувати ціни за 15 днів до їх проведення.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: elektrovesti
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!