RSS
Истории
15 января 2021, 18:15
Вуличне освітлення, модернізація громадських будівель і систем теплопостачання – НЕФКО в Україні
Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) вже більше 10 років активно фінансує проєкти в Україні. Кредитні і ґрантові інструменти дозволяють українським містам отримати кошти для підвищення енергоефективності громадських будівель, реконструювати інфраструктуру та сприяти більш ощадливому і екологічному використанню природних ресурсів. Elektrovesti.net звернулися до НЕФКО, щоб більше дізнатися про роботу організації в Україні. На наші запитання погодився відповісти Тронд Мое, керуючий директор НЕФКО в Україні.24.03.2020. Голова Правління Укрексімбанку Євген Мецгер і Тронд Мое, керуючий директор НЕФКО, підписання кредитної угоди. Державне АТ Укрексімбанк та НЕФКО уклали кредитну угоду з метою започаткування нової «зеленої» програми, що спрямована на підтримку впровадження проектів відновлюваної енергії та енергоефективності в Україні.


- Розкажіть про місію НЕФКО, історію створення та розвитку.

- НЕФКО – це міжнародна фінансова організація, яка була створена в 1990 році п’ятьма країнами Північної Європи – Данією, Фінляндією, Ісландією, Норвегією та Швецією – з метою забезпечення позитивного впливу на клімат і довкілля. До сьогодні НЕФКО профінансувала понад 1400 проєктів у різних галузях приватного та державного сектору 80 країн світу і продемонструвала, як можна реалізовувати енергоефективні та екологічно безпечні проєкти на раціональній та економічно вигідній основі.

- За яких умов НЕФКО прийшла в Україну? Як це відбувалося?

- З моменту заснування НЕФКО фінансує проєкти у Східній Європі, у країнах, що межують з п’ятьма державами Північної Європи. В Україні НЕФКО фінансує проєкти з 2003 року, але до 2011 року вони були орієнтовані,  переважно, на приватний сектор. У вересні 2009 року НЕФКО підписала Рамкову угоду з урядом України, яка була ратифікована восени 2010 року. Протягом 2012 року українське законодавство дозволило працювати з використанням муніципальних гарантій, що полегшило нам роботу в країні. Рамкова угода регулює нашу діяльність в Україні.

Місцевий офіс НЕФКО знаходиться в Києві, і наразі в Україні працює 9 співробітників. Для управління великою кількістю поточних проєктів у майже 80 містах по всій країні ми також залучаємо кілька десятків технічних, фінансових та адміністративних консультантів, які допомагають нашим містам-партнерам та комунальним службам у розробці проєктів для впровадження та забезпечують підтримку цього процесу до їхньої повної реалізації.

- Чим обумовлено те, що в Україні знаходиться найбільше представництво НЕФКО після Гельсінкі? Чим викликана така підвищена увага до нашої країни?

- НЕФКО фінансує малі та середні проєкти, які фокусуються на енергоефективності, централізованому теплопостачанні, очищенні води та стічних вод. Україна посідає друге місце в світі за масштабністю систем централізованого теплопостачання, але не має достатньо інвестицій та використовує застарілі норми, що призводить до надлишкових фінансових витрат та неефективної діяльності з енергетичної точки зору. Країни Північної Європи мають провідні світові напрацювання в галузі централізованого теплопостачання, які, за умов широкого застосування, допоможуть Україні заощаджувати кошти за рахунок більш ефективного використання ресурсів та на експлуатації систем. Тож наші власники – п’ять країн Північної Європи – вбачають тут ідеальне поєднання, яке призведе до дуже значних переваг для України як у фінансовому, так і в екологічному/кліматичному планах за умов належного використання.

Наші позики українським муніципалітетам на реконструкцію громадських будівель, таких як дитячі садки, школи, лікарні та інші заклади охорони здоров’я, а також модернізація мереж вуличного освітлення допомагають їм зменшити споживання теплової та/або електроенергії та значно покращують комфорт для мешканців. Ця економія призводить до заощадження коштів для муніципалітетів.

В Україні є великий попит на кредитні програми НЕФКО, а тому найбільший портфель проєктів ми маємо наразі саме тут – близько 200 поточних та завершених проєктів. НЕФКО також активно співпрацює зі Східноєвропейським партнерством з питань енергоефективності та екології (Е5Р) і є однією з найбільш активних організацій, які займаються впровадженням проєктів у межах цього партнерства. Всі держави Північної Європи роблять свої внески в українську програму Е5Р.

- З якими проблемами стикається НЕФКО при реалізації проєктів в Україні? Чи вчасно повертаються кредитні кошти? Чи достатній рівень технічної компетентності та готовності підрядників?

- З нашого досвіду, позики повертаються вчасно, і ми, в основному, спостерігаємо хорошу технічну компетентність з боку підрядників. Однак, іноді ми зіштовхувалися з нестачею кваліфікованих учасників тендерів і доводилося повторно їх проводити, що призводило до затримок. Деякі наші проєкти в населених пунктах затримуються на довгий час у зв’язку з необхідністю отримувати погодження, наприклад, з боку відповідних органів влади та Антимонопольного комітету, що призводить до затягування з реалізацією проєкту. Іноді міській владі та комунальним службам також важко знайти кваліфікованих спеціалістів для управління проєктами. Це також може спричинити значні затримки.

Підрядники залучаються у відповідності до методів та правил здійснення закупівельної діяльності НЕФКО. У муніципальних проєктах міська адміністрація або комунальне підприємство через відповідну Групу з реалізації проєктів відповідає за організацію закупівель. Група з реалізації проєкту (ГРП) складається з головних співробітників міської державної адміністрації та комунальних підприємств. До проєкту залучаються незалежні консультанти з моніторингу проєкту та підтримки ГРП, робота яких фінансується за рахунок ґрантів, отриманих НЕФКО, з метою забезпечення підтримки позичальника при перевірці переможців торгів, дотримання правил закупівель НЕФКО та подальшого впровадження проєкту.

Ми заздалегідь оцінюємо екологічну користь проєктів, які фінансуємо, і відстежуємо результати для довкілля протягом терміну дії проєкту. Кожна проєктна пропозиція оцінюється з огляду на її вплив, включаючи не лише екологічні, а й соціальні та інші аспекти.

- Як в НЕФКО бачать шляхи подолання кризової ситуації у секторі ВДЕ, де «зелена» генерація не отримує виплати в повному обсязі, не повертають борги і т. д.? Хто винен у цій ситуації? Чи прораховувалися ризики для проєктів з ВДЕ у НЕФКО на етапі прийняття рішення про участь корпорації в них?

- «Зелений» тариф був необхідний для започаткування ринку відновлюваних джерел чистої енергії, але, на жаль, спочатку він не був достатньо структурований, а коли потрібні були зміни, не все було зроблено для того, щоб зберегти довіру інвесторів до України. Головним принципом повинно бути те, що діючі угоди повинні виконуватися, а уряд повинен сплачувати свої зобов'язання перед виробниками.

Змінювати та знижувати зелені тарифи – це нормально. В інших країнах, де «зелені» тарифи використовувалися для стимулювання виробництва чистішої енергії, тарифи поступово зменшували або обмежували певним обсягом виробленої та переданої енергії, аби зробити ринок більш передбачуваним і сталим. Однак існуючі угоди виконуються, а уряди сплачують свої борги.

НЕФКО вирішила не схвалювати нові інвестиції у відновлюваний сектор, доки ситуація із зеленими тарифами не буде вирішена, а уряд не здійснить узгоджені платежі за відновлювану енергію у повному обсязі та не буде запроваджена передбачувана й усталена система взаємодії.

Оцінка ризиків завжди проводиться в наших проєктах, але ми, як правило, зосереджуємось на проєктних ризиках, а не на державних. Як міжнародна фінансова організація, ми можемо витримати державні ризики в Україні, але багато інвесторів утримаються від інвестицій, коли ризик неплатоспроможності держави є занадто високий.

Протягом наступних років ми будемо зосереджуватися на підтримці місцевих малих та середніх зелених проєктів. Зазвичай вони пов’язані зокрема, з енергоефективністю, централізованим теплопостачанням та водовідведенням; були б цікавими й інші проєкти, які мають певний зв'язок із скандинавськими країнами, наприклад, в галузі гідроенергетики.

У державному секторі ми зіштовхнулися з певними затримками через пандемію COVID-19, однак у більшості випадків проєкти та програми рухаються вперед, відповідно до плану.

- Ви працювали достатньо тривалий час у секторі телекомунікацій. У світі відомі приклади, коли тепло дата-центрів використовується для опалення будівель. Чи можливі такі інноваційні проєкти в Україні, на Вашу думку?

- Так, абсолютно! Використання надлишкового тепла від центрів обробки даних або від промисловості є звичайною практикою для багатьох країн. Насправді ми вже впроваджуємо два проєкти в Україні, де надлишкове тепло від промислових підприємств використовується для систем централізованого теплопостачання, які подають тепло для житлових будинків.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ЭлектроВести
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!