RSS
Новости
25 мая 2021, 15:12
Українська вітроенергетична асоціація: «Невиконання положень Меморандуму: свідома бездіяльність чи несвідома помилка?»
18 травня народний депутат України та співголова МФО «Чиста енергія - здорове довкілля» Людмила Буймістер надіслала Прем'єр-міністру України Денису Шмигалю звернення з вимогою негайно надати пояснення причин невиконання взятих на себе зобов'язань перед інвесторами в ВДЕ.

Стимулом до написання такого листа став позов литовського інвестора компанії Modus Energy до міжнародного арбітражу проти України. Сума позовних вимог оцінюється в щонайменше €11,5 млн.

У своєму депутатському зверненні, Людмила Буймістер нагадує про Угоду про  Асоціацію з Європейським Союзом, про підписаний Меморандуму про Взаєморозуміння і його ключові положення, про фінансові ризики, на які погодились інвестори абсолютно ДОБРОВІЛЬНО, скоротивши  «зелений» тариф, тому що саме такого кроку тоді потребував ринок. Людмила Буймістер зазначає: «Ймовірно, якщо б даний інвестор побачив активні дії Уряду на виконання умов Меморандуму по відношенню до інвесторів, то такого позову могло не бути.....Отже, відсутність зрушень з боку Уряду щодо врегулювання ситуації на ринку електроенергії спровокує ще більшу кількість арбітражних проваджень та додаткових витрат з бюджету.»

До речі про витрати з бюджету. У своєму депутатському зверненні, пані Людмила просить відповісти Уряд на питання «Скільки державі будуть коштувати відповідні послуги юридичного радника?».  В будь-якому випадку, незважаючи на те, яка вартість буде вказана у листі-відповіді, бездіяльність Уряду чітко демонструє таку позицію: «краще  суспільству платити за судову тяганину, яка може тривати роками, ніж споживати екологічно-чисту електроенергію». До того ж, дії Уряду чітко свідчать про його байдуже ставлення до міжнародного іміджу України та до бізнес-клімату нашої держави, а отже не прагне залучати нові інвестиції в країну та відкрито співпрацювати з провідними державами світу. 

Окрім того, в даній ситуації доречно буде згадати досвід Іспанії, на яку зачасту посилаються українські політики, описуючи підтримку цієї країни у розвитку відновлюваних джерел енергії. Проте, в той же час, за словами Марини Гріцишиної, радника юридичної фірми Sayenko Kharenko, члена Правління УВЕА, в Україні не враховують те що: «..після відкриття проти Іспанії 45 справ у міжнародному інвестиційному арбітражі, з яких 10 справ Іспанія програла, країна запропонувала інвесторам поновити систему підтримки відновлюваної генерації в обмін на відмову від позовів» (https://www.power-technology.com/comment/spain-extends-premium-rates-for-renewable-energy-investors-to-drop-lawsuits/). Враховуючи досвід Іспанії, наскільки великою є гарантія того, що у випадку України успіх буде не на стороні інвесторів? Залишимо це питання без відповіді....

Андрій Конеченков, голова Правління УВЕА: «Компанія Modus є першим інвестором, який позивається проти України, і я впевнений, що якщо позиція Уряду  не змінеться, нас очікує ще багато позовів проти України від інвесторів у ВДЕ. Коли на ринку у 2019 році виникла криза, інвестори з ВДЕ, пішли за ідеєю. З бажанням саме розвивати відновлювані джерела енергії в Україні, вони погодились на скорочення "зеленого" тарифу, а відповідно, й на скорочення власних прибутків. В обмін на це, Уряд обіцяв погасити борги за 2020 рік та стабілізувати поточні виплати за вироблену електроенергію. Прикро спостерігати, що Уряд сприйняв таку позицію інвесторів як данність. Тепер же, ринок просто вимушений захищати свої інтереси тими методами, які точно мають бути зрозумілими українським урядовцям. І ситуація з арбітражами однозначно не стане перевагою для держави, адже увесь світ сьогодні декларує підвищення своїх кліматичних цілей та активно розвиває відновлювані джерела енергії. І бути проти більшості однозначно невигідно.» 

Як повідомив партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми Dentons та член Правління УВЕА Максим Сисоєв, після першого арбітражного позову компанії Modus Energy проти Кабінету Міністрів України за вчинення шантажу щодо скорочення «зелених» тарифів можуть подати аналогічні позови ще до 10 інвесторів в «зелену» енергетику України.

Як повідомляє Censor.net, за інформацією НБУ, на тлі кризи в «зеленій» енергетиці чистий відтік прямих іноземних інвестицій в Україну в 2020 році склав 868,2 млн доларів, тоді як в 2019 році чистий приплив склав 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ЭлектроВести
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!