RSS
Новости
25 июня 2021, 11:54
Велика частина чистої енергії вже дешевша, ніж викопні види палива
Відновлювана енергія продовжує поширюватися по планеті, попри пандемію, і стає все дешевшою. Майже дві третини сонячних і вітрових станцій, побудованих у 2020 році, виробляють електрику, яка вже обходиться дешевше, аніж викопні види палива, говориться в доповіді Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA). На аукціонах ціна на енергію сонця та вітру опускається вже до 3 центів за кВт*ч без всякої держпідтримки, що нижче ціни на вугілля – найдешевше та найбрудніше джерело викопної енергії.

Завдяки державній підтримці, новим технологіям і стрімкого розвитку індустрії, енергія сонця та вітру перетворилася з дорогого нішевого курйозу в сильного конкурента. В ході цього процесу, пишуть автори доповіді, стало зрозуміло, що відновлювані джерела енергії (ВДЕ) стануть основою електричної системи і допоможуть декарбонізувати енергетику.

 «Сьогодні ВДЕ - найдешевше джерело енергії, - сказав гендиректор IRENA Франческо ла Камера. - ВДЕ надають країнам, залежним від вугілля, економічно привабливий метод поступового переходу, який гарантує, що вони зможуть забезпечити зростаючі енергетичні потреби при економії коштів, зростанні робочих місць, підтримці розвитку і досягненні кліматичних цілей ».

Нова доповідь IRENA «Вартість вироблення відновлюваної енергії» демонструє, що 162 ГВт або 62% загального виробництва відновлюваної енергії за минулий рік обійшлися дешевше, ніж нове викопне паливо. Чисте паливо за зниженими цінами дає розвиненим і країнам, що розвиваються серйозний економічний привід відмовитися від вугілля.

Станції ВДЕ, що з'явилися за 2020 рік, знизять вартість електричного сектора в країнах, що розвиваються щонайменше на $ 6 млрд в порівнянні з тим же об'ємом генерації з викопного палива. Дві третини цих заощаджень будуть отримані завдяки енергії вітру, на другому місці за вигідністю ГЕС, на третьому сонячні панелі.

Однак залишається і простір для поліпшень: в доповіді сказано, що за минулий рік стався 16-відсотковий спад в сонячній енергетиці, на 13% знизилося вироблення енергії наземних вітрових установок, на 9% - морських. Цей процес відбувався не тільки у 2020 - він став частиною довгого процесу поступового здешевлення ВДЕ. Вартість сонячної енергії впала з 2010 на 85%, наземного вітру - на 56%, морського вітру - на 48%.

За період з 2010 по 2020 значно зросла конкуренція у вітрових і сонячних технологіях. Ціни на сонячну та вітрову енергію на аукціонах впали без будь-якої фінансової підтримки до $ 1,1 - $ 0,03 за кВт*ч, що нижче, ніж найдешевші пропозиції по вугіллю.

Також ВДЕ обійшли існуючі вугільні станції і за вартістю експлуатації. Наприклад, в США 149 ГВт або 61% загальної вугільної потужності обходяться дорожче, ніж нові потужності відновлюваної енергії. Закриття і заміна цих станцій на чисті варіанти дозволить скоротити витрати на $ 5,6 млрд на рік.

Нагадаємо, що колосальне падіння вартості сонячної та вітрової енергії за останні кілька років відкрило запас енергії, який перевищує світове споживання енергії в 100 разів - і велика частина цих ресурсів вже економічно конкурентоспроможна порівняно з викопним паливом.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: hightech.plus
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!