RSS
Новости
23 февраля 2022, 17:08
НКРЕКП розпочала розслідування діяльності компаній "ДТЕК", "Енергоатом", "Юнайтед Енерджі" та "Південь Енерго Збут" на предмет порушень законодавства на ринку електроенергії
Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), на засіданні у вівторок розпочала розслідування діяльності "НАЕК "Енергоатом", трьох генкомпаній "ДТЕК" ("Дніпро-", "Захід-" та "Східенерго"), а також трьох трейдерів "Д.Трейдінг", "Юнайтед Енерджі" та "Південь Енерго Збут" на предмет порушень законодавства щодо функціонування ринку електроенергії за період з 1 січня 2021 року до 10 лютого 2022 року.

"Департамент енергоринку за результатами оперативного моніторингу ринку електричної енергії в торговій зоні "ОЕС України" повідомив, що дії деяких учасників на ринку з купівлі/продажу електроенергії спричинили зниження ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), перетікання обсягів з РДН на внутрішньодобовий ринок (ВДР), зменшення ціни заявок на продаж іншими учасниками ринку, витіснення виробників електроенергії та ДП "Гарантований покупець" з РДН", – йдеться в обґрунтуванні відповідної постанови регулятора.

Як повідомлялося, НКРЕКП 10 лютого звинуватила "Енергоатом", "Юнайтед Енерджі" та "ДТЕК" у діях, які призвели до обвалу ціни електроенергії на ринку "на добу наперед" з початку лютого і могли свідчити про змову.

За інформацією регулятора, від початку лютого цього року сумарний попит групи "ДТЕК" та "Юнайтед Енерджі" становив 81% усього попиту на РДН, а сумарна пропозиція "Енергоатом" та групи ДТЕК – 39% від усієї пропозиції на РДН.

"Така ситуація вказує на величезну ринкову владу окремих компаній та монополізацію ринку", – зазначили в комісії.

Регулятор зазначив, що загалом у лютому пропозиція на РДН зросла на 30% порівняно з січнем (насамперед через збільшення генерації АЕС), деякі великі компанії на додачу різко змінили свою поведінку на РДН, що призвело до суттєвого зниження ціни.

НКРЕКП у період з 4 до 14 лютого вжила цілу низку обмежувальних заходів, спрямованих на подолання профіциту на ринку електроенергії та стабілізації цін.

Зокрема, на засіданні 14 лютого регулятор прийняв тимчасові рішення на період до 28 лютого про встановлення мінімальної ціни на внутрішньодобовому ринку (ВДР) 110% від ціни на ринку "на добу наперед" на розрахунковий період та відкоригував алгоритм плати за негативні небаланси на рівні 102% від граничної ціни на РДН. Також регулятор продовжив дію мінімальної граничної ціни на РДН.

Відповідні зміни було внесено до "карантинної" постанови №766 від 8 квітня 2020 року.

Позиція D.Trading:

"D.Trading категорично не погоджується з припущеннями НКРЕКП, вважає їх безпідставними та закликає Комісію провести повне та всебічне розслідування обвалу цін на ринку «на добу наперед», встановити його справжні причини та винуватців.

Будь-які заяви НКРЕКП повинні бути чітко обгрунтованими у відповідності з європейськими стандартами роботи і не можуть базуватится на бездоказових припущеннях. Публічні звинувачення до завершення повного, прозорого та професійного розслідування виглядають як спроба тиску на окремих гравців ринку та намагання зняти із себе відповідальність за невжиття необхідних заходів для стабілізації ситуації на ринку.

Вкотре наголошуємо, що компанія D.Trading працює відповідно до діючого законодавства і правил ринку, затверджених НКРЕКП. На наш погляд криза на ринку спровокована імпортом електроенергії, що продовжується на тлі профіцитної роботи атомної генерації, а також спекуляціями недобросовісних трейдерів.

Також звертаємо увагу Регулятора, що цінові коливання є однією із ознак здорового ринку, однак тільки тоді, коли ці коливання мають чітке економічне обгрунтування. В той же час в Україні спостерігаються всі ознаки створення штучного профіциту е/е та появи пропозиції ресурсу незрозумілого походження за цінами нижче собівартості будь-якої української генерації.

Така ситуація може свідчити про спланований деструктивний вплив на українську енергетичну систему напередодні важливого етапу енергоінтеграції України до європейської системи ENTSO-E.

Таким чином справді повне та професійне розслідування Регулятора має містити аналіз не лише попиту, але і природу та мотиви появи пропозиції такого демпінгового ресурсу.

Тож закликаємо НКРЕКП підійти комплексно до вирішення тривалої кризи в енергетичному секторі, провести всебічний аналіз поточної ситуації зі створення штучного профіциту та внести необхідні зміни до Правил ринку. Лише такий підхід дозволить забезпечити стабільність енергосистеми, виключить маніпуляції, збалансує енергоринок в осінньо-зимовий період та допоможе вирішити накопичені проблеми галузі."

Раніше повідомлялося, що новим головою НКРЕКП обрано екс-главу "Укрэнерго" Костянтина Ущаповського

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: interfax.com.ua
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!
Подпишитесь на ЭлектроВести в Твиттере
Самое читаемое