RSS
Новости
15 ноября 2022, 13:10
Кейс VARUS: економили електроенергію, коли це ще не було вимогою часу
Як мережа супермаркетів досягла економії електроенергії у 20%, налагодила процеси та справляється з викликами під час енергетичної кризи? Про це нам детально розповіла Світлана Карпенко, заступниця виконавчого директора операційної діяльності мережі VARUS.

Секрет успіху — автоматизація процесів та прості методи

Програму енергоощадження у мережі VARUS розпочали у 2020 році. Першим етапом стало впровадження програми SCADA, яку почали тестувати на супермаркетах великого формату.

Простими словами про SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Це програмний пакет, який дозволяє віддалено збирати та обробляти інформацію, моніторити процеси, які відбуваються в кожному супермаркеті. У VARUS це програмне забезпечення підключене до холодильного, вентиляційного та технологічного обладнання. Це дозволяє центральному офісу налаштовувати всі процеси без участі персоналу на місцях. Наприклад, директор у своєму кабінеті може отримати “алерт” — повідомлення про те, що в одному з магазинів відкриті дверцята холодильника.

“Другий напрямок роботи — це зміна підходу до управління мережею через звітність та контроль. З листопада 2021 року ми почали ретельно щотижня перевіряти показники кожного супермаркету. Якщо певні магазини показували зростання споживання електроенергії, ми уважно розбирали ці кейси та виправляли ситуацію”, — розповідає Світлана Карпенко.

Паралельно проходило навчання співробітників: їм розповіли, які прилади найбільш ефективні, як економно користуватись обладнанням та електроприладами, на що потрібно звертати увагу.

В той самий період VARUS запустив довготривалий проєкт, який змінив підхід до виробництва кулінарії. Він передбачає оптимізацію процесу — повне завантаження печей, запровадження графіків випікання та перегляд асортименту. Акцент зробили на ті хлібобулочні вироби, які найбільше до душі клієнтам. Натомість позиції, які не користувались популярністю, скоротили. В деяких випадках просто покращили рецептуру, таким чином клієнти не втратили в асортименті, а мережа досягла суттєвого заощадження електроенергії.

“Такі по суті не складні методи — контроль, аналіз, робота з персоналом та постійний розбір поточної ситуації  — дозволив нам досягти економії від 14 до 20% у порівнянні з попереднім роком. Ця робота не припиняється і зараз. Ми переймаємо успішний європейський досвід, наприклад, понижуємо температуру в торговельних залах на декілька градусів. Продовжуємо встановлювати енергоощадне обладнання, працювати з примітивними заходами — зменшення протягів в торговельних залах, заміна лампочок, встановлення датчиків руху в складських приміщеннях та інше ”, — додала Світлана Карпенко.

У енергоефективного підходу є декілька аспектів. Перший — це, звісно, заощадження коштів, адже постійне здорожчання електроенергії змушує бізнес шукати шляхи економії. Однак, це не єдина причина для впровадження таких змін.

“VARUS — це провідна компанія, яка постійно слідкує за трендами та всім, що відбувається на зовнішньому ринку. Ми прагнемо до соціально відповідального ведення бізнесу, щоб наша робота була максимально дружньою до довкілля. Це важливо як для наших клієнтів, так і для співробітників, які поділяють ці цінності. Окрім того, економія електроенергії має прямий вплив на ціну продукції. Тож енергоощадними заходами ми робимо так, щоб товари коштували дешевше для клієнта”, — підсумувала заступниця операційного директора.

Як мережа працює в умовах атак на енергосистему України

Після перших масованих атак на об’єкти енергетичної інфраструктури у жовтні, бізнеси та громадян закликали зменшити споживання електроенергії. До вже впроваджених заходів VARUS додав нові:

- Вимкнені вивіски, телевізори в прикасових зонах та відеостіни;

- Вимкненні холодильники з тими напоями, які не потребують температурного режиму зберігання;

- В проблемних регіонах цехи перевели в нічну зміну для оптимізації процесу;

- Зменшили освітлення залу та приміщень приблизно на 50-60% 

Ці додаткові заходи дозволили VARUS зменшити навантаження на електромережі та з 12 жовтня досягти ще 5% економії електроенергії.

Як і всі українці, зараз мережа VARUS відчуває на собі стабілізаційні та аварійні відключення світла. Найбільш критичною залишається ситуація У Київській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, зокрема у Кривому Розі.

Частина супермаркетів забезпечена стаціонарними генераторами, частина — мобільними, які можна за потреби переміщувати між магазинами.

“Для тих магазинів, де генераторів немає, ми маємо чіткий план дій стосовно поводження з продуктами, які потребують зберігання за певної температури. Співробітники точно знають, що вони повинні робити, коли вимикається світло”, — розповідає Карпенко.

Холодильні та морозильні камери здатні підтримувати потрібну температуру від 4 до 12 годин. Якщо відключення триває довго, то керівництво супермаркету завчасно викликає автівку-рефрижератор, яка відвозить продукцію в інший магазин. Таким чином, зберігаються всі температурні режими та технологічні процеси.

Попри всі зусилля, врятувати 100% продукції неможливо. Якщо, наприклад, під час випікання хлібобулочних виробів порушується технологічний цикл, то неготові продукти залишається тільки утилізувати. Проте, за словами Світлани, таких ситуацій не критично багато.

Досвід енергоощадження допоміг VARUS краще підготуватись до поточної ситуації. Завдяки налагодженій логістиці та відпрацьованим процесам, робота триває, магазини працюють, клієнти мережі мають змогу купувати улюблені продукти за доступними цінами в усіх супермаркетах VARUS.

 

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: elektrovesti
Теги
Україна
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!
Подпишитесь на ЭлектроВести в Твиттере
Самое читаемое