RSS
Новости
4 мая 2023, 21:47
НКРЕКП та "Укренерго" знову звинуватили один одного у зриві експорту електроенергії до Словаччини
Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКМ), перенесла розгляд питання погодження договору про умови проведення аукціонів щодо розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину Україна-Словаччина, який дозволив би розблокувати експорт української електроенергії.

Про це заявив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський, звинувативши у зриві засідання НЕК "Укренерго", повідомляє пресслужба регулятора.

"Сьогодні на засіданні Регулятор мав узгодити проєкт договору про проведення аукціонів між Україною та Словаччиною для якнайшвидшого відновлення експорту української електроенергії. Але наразі НЕК "Укренерго" не надала НКРЕКП договір, узгоджений зі словацькою стороною", – сказав Ущаповський.

У НКРЕКП уточнили, що договір мав передбачати порядок розподілу доходів від продажу міждержавного перетину між двома системними операторами. При цьому саме "Укренерго" мало погодити з операторами енергосистем суміжних держав порядок розподілу таких доходів та погодити його з регулятором.

Своєю чергою в "Укренерго" звинувачують НКРЕКП у тому, що регулятор затягує запровадження європейських правил проведення аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних інтерконекторів. Адже через це сторони зараз змушені шукати тимчасове рішення.

"Як того вимагає закон, "Укренерго" ще 8 місяців тому передала на затвердження Регулятору всі необхідні документи. Європейські правила досі не діють. І поки вони не прийняті, незважаючи на білий шум та гучні заяви окремих учасників процесу, "Укренерго" та оператор енергосистеми Словаччини SEPS продовжують працювати над відновленням експорту електроенергії з України та узгодженням відповідної угоди", – наголосили у пресслужбі компанії.

Радник голови правління "Укренерго" Андрій Немировський, який був присутнім на засіданні НКРЕКП, уточнив, що 3 травня НЕК на прохання словацького оператора системи передачі SEPS надала регулятору проєкт договору для попереднього узгодження, передає Інтерфакс-Україна.

"SEPS у листі "Укренерго" пояснив, що зазвичай процедура узгодження з їхнього боку займає два-три тижні, але з огляду на ситуацію вони спробують це зробити за два-три робочі дні. Він попросив, щоб НКРЕКП попередньо погодила текст договору, який почне погоджувати словацька сторона", – описав ситуацію Немировський, зазначивши, що таке прохання надійшло від SEPS із метою економії часу, щоб потім не розпочинати тривалу процедуру узгодження знову, якщо в НКРЕКП виникнуть зауваження до вже погодженого договору.

За його словами, словацький оператор розраховував отримати узгоджений НКРЕКП проєкт договору до 8 травня, і після цього вони беруть кілька днів на своє узгодження. Водночас, як пояснив радник голови правління НЕК, учора, 3 травня, словацька сторона виявила бажання внести певні корективи до раніше на погодження договору.

"Сьогодні, якщо ми отримаємо від словацьких колег відкоригований текст договору, відразу надішлемо регулятору. Ми робимо все від нас залежне, щоб якнайшвидше вирішити питання відновлення експорту", – наголосив Немировський.

Як повідомлялося, Україна з 21 квітня призупила експорт електроенергії до Словаччини, про відновлення якого оголосили 17 квітня.

За даними телеграм-каналу "Монополіст", Словаччина принила імпорт електроенергії з України через те що НКРЕКП та Міненерго за рік так і на прийняли підзаконні акти, які б дозволили проводити операції з експорту-імпорту електроенергії за спільною з європейськими країнами-сусідами процедурою. Зокрема, НКРЕКП мало затвердити зміни до Кодексу системи передачі про проведення спільних аукціонів на розподіл перетину.

В "Укренерго" стверджували, що чинний порядок розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів не передбачає можливості проведення спільних аукціонів. Такий порядок має затвердити НКРЕКП. Компанія заявляла, що кілька разів зверталася до НКРЕКП з проханням затвердити порядок проведення спільних аукціонів, однак рішення так і не було ухвалено у визначені строки.

Своєю чергою, НКРЕКП та Міненерго звинувачують у зриві експорту електроенергії до Словаччини саме "Укренерго".

Після призупинення експорту почалося відпрацювання угоди зі словацьким оператором, яка б дозволила її розблокувати. Очікувалося, що "Укренерго" передасть його на затвердження національного енергорегулятора НКРЕКП на початку травня. Це буде оперативний захід для організації експорту до Словаччини, але загалом для його здійснення до Європи необхідно ухвалити низку нормативних та законодавчих актів, які дозволяють організувати аукціони щодо розподілу потужності перетину за європейськими правилами, над чим зараз також працюють "Укренерго", Міненерго та НКРЕКП. 

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: interfax.com.ua
Теги
Україна
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!
Подпишитесь на ЭлектроВести в Твиттере
Самое читаемое