RSS
Истории
31 августа 2018, 14:04
Як найбільша вугільна ТЕС західної Європи переходить на біомасу
Британська теплова електростанція Drax – найбільша в Західній Європі. За проектом вона працювала за рахунок спалювання вугілля, але поступово переходить на біомасу. До 2023 року ТЕС повністю відмовиться від вугілля та перейде на дерев’яні пелети та природній газ.

В цілому Великобританія взяла за ціль відмовитись від спалювання вугілля на ТЕС до 2025 року.

Враховуюче те, що майже століття вугільні електростанції були опорними елементами системи енергозабезпечення, їх інфраструктура, хай і не найновіша, але добре розвинена, може ще ефективно служити для передачі електроенергії, було б нерозумно просто викинути їх із системи.

Тому багато операторів ТЕС працюють над тим, щоб лишити свої потужності на мапі. Звичайно, частину буде закрито, але більшість планує перехід на «чистіше» паливо – біомасу і природній газ. Яскравим прикладом британської енергетичної трансформації є ТЕС Drax. Журналісти BBC відвідали об’єкт та розповідають про цей процес з середини.

З обох боків величезних будівель, в яких розташовані котли та турбіни електростанції, стоять шість градирень, які випускають білий пар. По центру комплексу – труба висотою 259 метрів. На задній території об'єкта лежить величезна гора вугілля – але співробітники говорять, це його зараз набагато менше, ніж закуповувалось раніше. Процес генерації електроенергії з вугілля досить простий – паливо по конвеєрних стрічках потрапляє в печі, де спалюється за високих температур, пар, що виникає в процесі, подається через складну мережу трубопроводів на турбіни, обертає їх с швидкістю 3000 обертів на хвилину, генеруючи електроенергію.

Великобританія в 2018 році вже прожила без спалювання вугілля 1000 годин. В 2012 році вугільна генерація займала в енергобалансі Великобританії 45%. А зараз це лише декілька процентів.

З точки зору оператора ТЕС, біомаса матеріал – не з легких, він забиває обладнання. Тому на ТЕС Drax було прийнято рішення дерев’яні гранули переробляти у пил. Окрім того важливо, щоб біомаса завжди була сухою, на відміну від вугілля, яке більш толерантне до вологи. Вугільна ТЕС витратила 700 млн фунтів стерлінгів на трансформацію в біоТЕС, і важливу увагу було приділено саме утриманню нового виду палива в сховищі та його безпечну і суху передачу в піч. Було побудовано чотири півкулеподібні склади висотою 50 метрів, де зберігається біомаса.

Щодня 16 критих вантажівок завозять нове паливо для підтримання сталого об’єму запасів. Причепи заїжджають в спеціальну накриту зону, де вони автоматично відкриваються (технологія на магніті) і перевертають весь вміст через решітку в спеціальну яму, де біомаса сберігається деякий час до того, як її направлять в «склад під кулею».

На стан літа 2018 року ТЕС Drax мала 2 ГВт встановленої потужності на вугіллі і стільки ж на біомасі. І це найбільший комплекс переробки і зберігання біомаси в світі, розповідають працівники електростанції.

Наразі 4 енергоблоки ТЕС вже перейшли на дерев’яні гранули. Ще два блоки будуть працювати на природньому газі.

Перехід на природний газ все ж дешевший, ніж на біомасу. Тому його частіше практикують, в тих же самих США, де ціни на вугільну енергію значно поступаються цінам на газову і навіть уже на вітрову генерацію.

Окрім зміни палива на ТЕС Drax будуть побудовані акумуляторні системи, які будуть накопичувати енергію та продавати її в мережу в пікову години за вищу ціну.

ТЕС Drax в Британії – є найбільшим проектом переходу з вугілля на біомасу, але не єдиним. Наприклад, електростанція в Копенгагені, Данія вже перевтілилась із вугільної в повністю біомасову.

Перехід на біомасу не закриває «зелене» питання повністю. Бо як відомо, при спалюванні рослинного продукту виділяються парникові гази – в звіті ТЕС Drax є інформація про те, що обсяги, вивільненого CO2 на одиницю виробленої електроенергії навіть більші, ніж у вугілля. Не кажучи вже про аспект вирубки дерев лише заради отримання енергії.

Але відновлюваність біомаси полягає в тому, що навіть зрубані дерева можна замінити новими і відповідальні та «екологічно орієнтовані» оператори енергооб’єктів контролюють цей процес. І на ТЕС Drax запевняють, що вони якраз із таких. Також підкреслюється, що завдяки насадженням нових дерев і збільшенню території лісів (зобов’язання виробників сировини) кількість вуглецевих викидів в результаті компенсується. І якщо це враховувати, то викиди від спалювання біомаси на 80% нижчі, ніж від вугілля.

Щоправда, для того, щоб нові дерева виросла, потрібні десятиліття, а обсяги викидів потрібно скорочувати зараз. В Drax кажуть, що готові до цього і будуть зменшувати обсяги викидів за допомогою технології, яка дозволяє піймати їх та зберігати для корисних цілей. Викиди від спалювання біомаси віднімаються по трубам вгору, де проходять через розчинник, реакція з яким дозволяє «збирати» оксид вуглецю. CO2 потім вилучається, а розчинник може використовуватись багаторазово. Ця технологія вже експериментально використовувалась на декількох енергоблоках і в ТЕС Drax також працюють над її оптимізацією для власних потреб.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: bbc.co.uk
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!