RSS
Новости
15 февраля 2019, 11:06
Учасник майбутніх "зелених" аукціонів зобов'язаний надавати мінімум 35 тис. євро за 1 МВт банківської гарантії - Scatec Solar
"Зелені" аукціони, введення яких планується в 2019 році, можуть привести як до зростання, так і падіння ринку - все залежить від обраного механізму цієї процедури.

Таку думку висловив менеджер з розвитку бізнесу норвезької Scatec Solar Магнус Йохансен.

Scatec Solar має портфель проектів в сонячній енергетиці України на 250 МВт, які планує побудувати до кінця року.

За словами М.Йохансена, компанія вельми позитивно ставиться до системи аукціонів, успішно брала участь в ефективних аукціонних програмах в Південній Африці, Бразилії та Аргентині. Якщо Україні вдасться зробити те ж, Scatec Solar може стати одним з основних інвесторів в галузі надалі.

"Однак якщо схема не буде продумана і аукціони приведуть до падіння ринку, а проекти залишаться нереалізованими (як це сталося в Туреччині, Казахстані, Мексиці і ін.), Ми, ймовірно, не зможемо продовжувати будувати об'єкти після 2019 року", - застеріг топ -менеджер Scatec Solar.

За даними М.Йохансена, проведений Scatec Solar аналіз світової практики аукціонів каже, що негативні наслідки введення аукціонів спостерігаються тоді, коли на ринок масово виходять посередники, мета яких - перепродаж куплених на аукціоні прав. "Туреччина, Казахстан і Мексика є прикладом країн, де багато проданих на аукціоні проектів не перейшли в стадію будівництва, оскільки їх покупці чекають здешевлення обладнання та зниження витрат на його установку", - аргументував він свою думку.

Разом з тим, зазначив М.Йохансен, в Аргентині, де поріг участі в аукціонах становить $ 200 тис. За 1 МВт, аукціони працюють досить успішно. Тому в Україні банківську гарантію учасника "зелених" аукціонів слід встановити на рівні не менше 35 тис. євро за 1 МВт, вважають в Scatec Solar.

"Відбір" трейдерів "є вкрай важливим фактором, а збереження високої банківської гарантії є основоположним в цьому відношенні", - підкреслює М.Йохансен.

Разом з тим, на його думку, впровадження гарантії в національній валюті ускладнить участь в аукціонах іноземних інвесторів через відсутність ринків хеджування конвертації євро в гривню.

Scatec Solar також рекомендує ввести диференціацію для різних проектів будівництва СЕС в залежності від рівня освітлення в регіоні, де будується СЕС, - цей фактор впливає на внутрішню норму прибутковості (IRR) проекту. В такому випадку отримають право на життя проекти на півночі України, реалізація яких на сьогодні невигідна або не настільки цікава, як на півдні, навіть при нинішньому фіксованому тарифі 15 євро за 1 МВт-ч, вважають норвежці.

Як повідомлялося, в січні Scatec Solar повідомила про намір вкласти в будівництво СЕС потужністю 150 МВт в Миколаївській області 180 млн. євро.  Scatec Solar на початку 2019 року почала будівництво СЕС "Кам'янка" в Черкаській області потужністю 30 МВт. Також в березні компанія планує почати будівництво СЕС на 50 МВт в Херсонській області.

Портфель проектів СЕС Scatec Solar, акції якої котируються на Норвезькій фондовій біржі, на сьогодні становить близько 1,5 ГВт по всьому світу. Зокрема, зараз компанія будує СЕС на 200 МВт в Малайзії, 400 МВт в Єгипті, 162 МВт в Бразилії і 117 МВт в Аргентині.

В кінці грудня 2018 року Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект №8449-д про впровадження з 2020 року "зелених" аукціонів, які передбачають надання держпідтримки для ВДЕ-проекту тому претенденту, який зможе запропонувати найменший тариф на виробництво енергії майбутнім об'єктом. Пропонується встановити вимогу до учасників з надання банківської гарантії на рівні 15 тис. євро за 1 МВт.

Участь в аукціонах обов'язкова для суб'єктів господарювання, які претендують на державну підтримку, для наступних об'єктів: у 2020 році - для вітрових електростанцій (ВЕС) потужністю понад 20 МВт, для всіх інших ВДЕ - потужністю понад 10 МВт. В 2023 рр. поріг участі буде знижений для ВЕС - до 3 МВ, для інших видів ВДЕ - до 1 МВт.

Нагадаємо, шо 28 січня Україна і Норвегія підписали попередні контракти приблизно на $ 1,5 млрд, повідомив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Велика частина з цієї суми - інвестиції у відновлювану енергетику.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: reform.energy
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!