RSS
Новости
25 октября 2019, 16:37
Збитки європейських вугільних електростанцій цього року можуть сягнути 6,6 млрд. євро
Для вугільної енергетики стає все важче конкурувати з дешевими відновлювальними джерелами енергії і газом

Чотири з п'яти вугільних електростанцій Європи є нерентабельними, а загальний обсяг їх збитків в цьому році може досягти 6,6 млрд. євро. Про це йдеться в новому звіті аналітичного центру Carbon Tracker.

Ці об'єкти зараз відчувають сильний відтік коштів, тому що вони не можуть конкурувати з дешевими відновлювальними джерелами енергії і газом.

 "Якщо не буде вжито кардинальних заходів, то прогнозовані збитки стануть реальністю" - зазначив Метт Грей, провідний експерт дослідницької організації.

Вугільна енергетика постраждала від зростання цін на вуглецеві кредити ЄС - сертифікати, які компанії галузі повинні купувати, якщо обсяг їх викидів CO2 перевищують певний рівень. Вартість цих кредитів з 2017 року потроїлася, і зараз становить понад 25 євро за тонну.

У Carbon Tracker заявляють, що їх висновки є попередженням для інвесторів і політиків про те, що варто готуватися до згортання вугільної енергетики на континенті до 2030 року. За даними лобістської групи Beyond Coal Europe, з 154,4 ГВт вугільних потужностей ЄС 45% планується закрити до 2030 року, при цьому 13 держав-членів зобов'язуються до цього часу повністю відмовитися від використання вугілля. Ще сім країн поки не взяли на себе ніяких зобов'язань у цій сфері.

Оскільки вугільні електростанції і далі будуть працювати в збиток, якщо політики будуть і надалі підтримати ці підприємства, то в довгостроковій перспективі вони зіткнуться з "проблемами, що тяжко вирішити", йдеться в доповіді.

"Урядам доведеться вибирати: перекласти витрати на енергорозподільчі компанії та знецінити біржову вартість їх акцій; покласти ці витрати на плечі споживачів, збільшивши тарифи; або фінансувати їх за рахунок кредитів або податків", - повідомляють в аналітичному центрі.

У доповіді також сказано, що Німеччина, як найбільший споживач вугілля в Європі, найбільш схильна до фінансових втрат. Згідно з прогнозами експертів, збитки німецької енергетичної компанії RWE пов'язані з роботою вугільних електростанцій можуть в цьому році скласти 975 млн. євро. Енергокомпанії Іспанії та Чехії також знаходяться в зоні ризику.

У січні Німецька комісія по вугіллю рекомендувала ліквідувати всі вугільні електростанції до 2038 році. Пропозиції перенести цей термін на більш ранню дату зустріли сильний опір, оскільки країна вже і так планує відмовитися від ядерної енергетики до 2022 року.

Уряд витратить 40 млрд. євро до 2038 року для того, щоб пом'якшити економічний удар, адже на частку вугілля в даний час припадає 40% усієї виробленої в Німеччині електроенергії. Велика частина цих коштів буде спрямована в вугледобувні регіони.

"Німецький уряд планує поетапно відмовитися від вугілля до 2038 року, але цілком можливо, що це трапиться ще раніше через вплив ринкових чинників", - зазначила Клаудія Кемферт з Німецького інституту економічних досліджень.

Втім, Макс Гіркінк з Інституту економіки енергетики при Кельнському університеті скептично оцінює можливість зміщення цієї мети на більш ранній термін. Він аргументував це тим, що вже запущена програма згортання ядерної енергетики, а крім того створення інфраструктури для відновлюваної енергетики займе якийсь час.

Пан Гіркінк також вказав на те, що поки держава недостатньо стимулює будівництво газових електростанцій, необхідних для заміни вугільної генерації в періоди пікового попиту.

Втім, у доповіді говориться, що в деяких регіонах, вугільні станції все ж зможуть приносити прибуток. Наприклад, в 2019 році загальний обсяг доходів польських електростанцій завдяки субсидіям і більш високим оптовими цінами на електроенергію, ніж в інших країнах Європи, може скласти 631 млн. євро. Багато в чому це пояснюється тим, що польський уряд не заохочує конкуренцію з боку більш дешевих поновлюваних джерел енергії і не поспішає збільшувати поставки газу з Росії.

Раніше ЕлектроВісті писали, що загальна потужність ВДЕ в світі зросте на 50% за 5 років.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: elektrovesti
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!