RSS
Новости
7 февраля 2020, 13:59
Рішення НКРЕКП: експортери електроенергії мають сплачувати тариф на передачу
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, внесла зміни до Кодексу системи передачі, якими було прописане зобов’язання експортерів електроенергії сплачувати тариф на передачу системному оператору НЕК «Укренерго». Відповідне рішення було 7 лютого прийняте на засіданні регулятора.

«Ми нічого не запроваджуємо (нової плати – ред.). Плата є, ми уточнюємо положення кодексу… Якщо ми цього рішення не приймемо, тоді це буде злочинна бездіяльність комісії… П’ять голосів «за» (утрималася член комісії Олена Антонова – ред.) рішення прийняте», - прокоментував рішення голова регулятора Валерій Тарасюк.

Представляючи проект рішення комісії, представник Нацкомісії зазначила, що дане рішення 31 січня погодив Антимонопольний комітет, а також регулятор отримав погодження від Міністерства енергетики та захисту довкілля. Після представлення рішення, на користь прийняття змін до Кодексу системи передачі виступив заступник голови правління НЕК «Укренерго» Андрій Немировський.

За його словами, якщо експортери не будуть сплачувати тариф на передачу, то вони опиняться в привілейованому становищі у порівнянні із імпортерами, які сплачують такий тариф іноземному оператору у структурі ціни на електроенергію.

«Якщо говорити, чи мають експортери сплачувати тариф на передачу чи не мають, то треба врахувати два фактори. При імпорті електричної енергії, цей тариф сплачується, він сплачується кінцевим споживачем через сплату послуг постачальника електроенергії. Якщо уявити, що експортери не сплачують, то вони якраз і будуть в привілейованому становищі в порівнянні з імпортерами. Друге, неможливо здійснювати експорт електроенергії без використання системи передачі. Таким чином, якщо експортери не будуть сплачувати тариф на передачу, то і немає надаватися послуга з передачі. Звичайно, за послугу треба сплачувати», - сказав він.

Відповідаючи на коментар народного депутата Вікторії Гриб (партія «Опозиційний блок»), яка сказала, що «Укренерго» не здійснило належних кроків для приєднання України до ІТС-механізму країн-членів ENTSO-E, Немировський зазначив, що неможливо приєднатися до цього механізму без проведення сертифікації системного оператора.

«Ми все робимо для того, щоб сертифікувати НЕК «Укренерго». Доки компанія не сертифікована, з точки зору ENTSO-E, Третій енергопакет не повністю імплементовано», - сказав Немировський, закликавши присутніх на засідання НКРЕКП депутатів підтримати законопроект про сертифікацію.

Резюмуючи свій виступ, Немировський сказав: «Це не внесення змін, це конкретизація і прибирання подвійного тлумачення діючих норм. Друге, послуга надається – послуга має бути сплачена. Третє, після запровадження ІТС-механізму і відповідних змін ми обов’язково звернемося до регулятора з ініціативою або переглянути структуру тарифу, або його обсяг, або відмінити, але на сьогодні наша позиція – ми нараховували ці платежі, і вони мають бути сплачені».

Керівник напряму правового забезпечення трейдингової діяльності на зовнішніх ринках D.Trading Данило Петренко сказав, що незрозуміло, чому послугу з передачі експортер має сплачувати, а імпортер – ні.

«Аргумент, про те, що за імпортера заплатить постачальник, якому заплатить кінцевий споживач, він якось не працює», - сказав Петренко.

Петренко також додав, що експортер має «стіл та стілець» і не використовує обладнання мереж, тому він не має сплачувати послугу з диспетчеризації. Відповідаючи на його коментар Немировський зазначив, що для виконання заявленого графіку поставки електроенергії, який подає експортер, «Укренерго» використовує обладнання мереж.

«Фізична передача електроенергії відбувається у точці. Ми не споживаємо, а ні мережу, а нічого», - сказав Петренко, доводячи думку, що передача обсягів електроенергії здійснюється у віртуальній точці.

Відповідаючи на коментар представника «Д.Трейдінг», член комісії Дмитро Коваленко зазначив, що імпорт або експорт призводить до виникнення фактичних перетоків електроенергії.

За словами представника «ДТЕК Західенерго», прийняте рішення комісії призведе до збитків компанії.

В ENTSO-E діє механізм ITC (Inter-Transmission System Operator Compensation). Він дозволяє компенсувати системним операторам інфраструктурні витрати та технологічні втрати електроенергії в мережах при здійсненні транскордонних операцій, і, таким чином, зменшити фінансове навантаження на експортерів. Механізм компенсації ITC передбачений європейським законодавством, відповідно до якого створюється компенсаційний фонд ITC, який наповнюється за рахунок щорічних внесків виробників електроенергії за спеціальними ставками. Для того, щоб приєднатися до ITC-механізму, країни мають впровадити в національне законодавство норми директив та регламентів Третього енергопакету ЄС в повному обсязі. НЕК «Укренерго» подало до ENTSO-E заявку на приєднання до неї ще у травні 2018р. У зв’язку з тим, що на той час модель українського ринку електроенергії не відповідала вимогам європейського законодавства, питання приєднання до ITC-механізму було відтерміновано.

Нагадаємо, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, переносила розгляд питання про зобов’язання експортерів сплачувати тариф на передачу системному оператору НЕК «Укренерго». Відповідне рішення було прийняте 31 січня на засіданні комісії.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: expro.com.ua
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!