RSS
Тренды
10 мая 2022, 10:51
Війна в Україні спонукала деякі європейські країни прискорити темпи реалізації проєктів відновлювальної енергетики
Через вторгнення Росії в Україну уряди в Євроюзі прагнуть розірвати зв'язки з російською енергетикою. Нові потужності ВДЕ потрібні зараз більше, ніж будь-коли. Американський постачальник інфраструктури транзакцій за відновлюваними джерелами енергії LevelTen провів опитування, яке показало, що понад 30% девелоперів у Європі подвоюють зусилля в країнах, в яких вони вже присутні, тоді як менше 9% скорочують інвестиції.

«Ми бачимо, що деякі розробники вагаються інвестувати в країни, що межують з Україною та Росією», — говорить Фредеріко Каріта, менеджер з роботи з розробниками в LevelTen. «Але деякі розробники кажуть, що все як завжди — це залежить від профілю ризику компанії та самої країни». Ключ у тому, чи є розробники новачками у регіоні чи ні.

Згідно з даними LevelTen, через війну ціни на PPA в Європі піднялися до кризових відміток. Польський ринок був особливо цікавий для спостереження через схему аукціону, яка дозволяє розробникам робити ставки за обсягом і не наражатися на ризик через дуже високі ціни продавця та / або PPA. На останньому аукціоні в грудні було виділено 870 МВт сонячної енергії і новий рік почався добре.

«Тепер фотоелектричний сектор у Польщі стикається з новими проблемами», — говорить Ева Магейра, президент Польської фотоелектричної асоціації. «Ми отримуємо сигнали про проблеми зі своєчасною реалізацією проектів. Багато українців, зайнятих у фотоелектричній галузі, повертаються на батьківщину, щоби взятися за зброю».

За словами Магейри, багато переможців аукціонів, швидше за все, не зможуть дотриматися терміну, який був заявлений. Через це зараз ведуться переговори про поправки, що дають змогу продовжити термін з 24 до 33 місяців. Відновлювані джерела енергії отримають підтримку, але Польща та Угорщина шукають способи збільшити внутрішнє виробництво електроенергії, залучаючи вугілля.

Угорщина перезавантажується

Угорщина порушила відносини з ЄС та відкинула енергетичні санкції проти Москви. Хороші новини, однак, прийшли у березні, коли національний енергетичний регулятор прагнув закупити близько 864 ГВтч з відновлюваних джерел енергії.

Проте, за словами угорського спеціаліста з відновлюваних джерел енергії Ференца Кіша, реакція була прохолодною: було подано всього 20 проектів, порівняно з більш ніж 200 заявками у 2020 та 2021 роках та п'ятикратним перевищенням підписних потужностей. Тенденція до постійного зниження цін повернулася.

«За цим стоїть безліч причин, і я не наважився б пов'язувати їх з українською війною», — каже Кісь. Натомість він вказує на те, що це перший аукціон в Угорщині, на якому потрібна акумуляторна батарея ємністю 10% від запланованої одиниці вироблення електроенергії. «В той же час DSO ввели більш регульовану і, ймовірно, прозорішу схему пропозиції облігацій, і перші оголошення про корпоративні контракти PPA в масштабі МВт сигналізують про те, що починається наступний розділ на ринку сонячної енергії».

В Угорщині компанія Photon Energy нещодавно ввела в експлуатацію перший комерційний завод. Девелопер уже має плани нових торгових проектів на своїх ключових європейських ринках — Румунії, Угорщині та Польщі, і, незважаючи на війну, бізнес працює.

«Поки що ми не бачимо прямого впливу на нашу роботу, однак ми бачимо, що нещодавнє підвищення цін на сировину відбивається на наших інвестиційних витратах, але це вже спостерігалося до війни», — каже представник компанії Мартін Кіслі. .

Румунський оптимізм

У Румунії війна в Україні, схоже, мало вплинула сектор сонячної енергетики. «Навпаки, я б сказав, що довіра інвесторів трохи підвищилася, оскільки всі зрозуміли, що Румунія має інвестувати у відновлювані джерела енергії якнайшвидше», — каже Міхай Балан, виконавчий директор Румунської асоціації фотоелектричної промисловості.

Балан зазначає, що колишні очікування, що до 2026 року буде додано не менше 3 ГВт відновлюваних джерел енергії, при цьому на частку сонячної енергії припадає близько 2 ГВт, тепер здаються консервативними. Причиною такого оптимізму є поєднання недавніх позитивних подій, у тому числі зняття заборони на PPA майже через 10 років, кількісна компенсація 1:1 для просьюмерів з установками до 200 кВт і перший у країні тендер на відновлювані джерела енергії для розгортання 950 МВт потужності.

«Ми вважаємо, що понад 65% цієї потужності припадатиме на сонячну енергію через більш короткий час її розгортання та з урахуванням зобов'язання підключити ці проекти до мережі до 2024 року», — каже Балан.

Тим часом, за словами Балана, у цій галузі нічого не змінилося, і галузь перебуває на шляху до введення перших 100 МВт сонячної енергії цього року, що включатиме перші фотоелектричні проекти комунального масштабу в Румунії за сім або вісім років.

На початку квітня американський виробник силової електроніки Enphase підтвердив свої плани розпочати виробництво мікроінверторів у Тімішоарі з першого кварталу 2023 року.

Проблеми з постачанням

Тим часом у сусідній Молдові попит на сонячну енергію продовжує зростати. На початку квітня регулятор енергетики запустив аукціон на розгортання 230 МВт великомасштабних проектів відновлюваної енергетики, зокрема 70 МВт сонячної.

«Цього разу ми побачили величезний інтерес, особливо до наземних PV, який було виділено протягом кількох годин», — говорить Віталій Звягінцев, засновник Zaw Energy Srl. Тим не менш, більшість девелоперів у Молдові прагнуть будувати сонячну енергію поза будь-якими схемами підтримки.

За словами молдавського аналітика з енергетичної політики Серджіу Тофілата, в країні є багато підприємців, які готові інвестувати у відновлювані джерела енергії, але їхні основні побоювання не пов'язані з війною в Україні.

«Девелоперів більше турбують деякі законодавчі лазівки, які ми маємо. Наприклад, наш оператор газотранспортної системи видав дозволи більш ніж на 1 ГВт, що перевищує пікове споживання Молдови. Більшість із тих, хто отримав схвалення, не планують будувати жодних проектів, а просто хочуть їх перепродати». Звягінців підтверджує, що інтерес до відновлюваних джерел енергії зріс на тлі зростання цін на електроенергію та газ. Але він також пояснює проблеми, з якими стикаються забудовники, у тому числі перебої з постачанням металевих опорних конструкцій та високовольтного обладнання з України.

«Той факт, що вантажні судна не заходять у Чорне море, є великою проблемою, і всі постачання, які ми отримували через Одеський порт, тепер прямують вантажівками через Грецію, Голландію чи Туреччину. Це впливає не лише на нас як на EPC, а й на потенційних інвесторів», – каже Звягінцев.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ua-electro.com
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!
Подпишитесь на ЭлектроВести в Твиттере
Самое читаемое