RSS
Тренды
21 декабря 2018, 17:26
Ізраїль збирається наростити потужність сонячної енергетики до 6 ГВт протягом наступного десятиліття
В Ізраїлі сонячна енергетика забезпечує близько 5% всієї виробленої електроенергії. Згідно з даними Міністерства енергетики, Ізраїль поставив собі за мету підвищити частку відновлюваних джерел енергії до 10% до 2020 року.

Реформування структури державної Israel Electric Corporation, призвело до поділу процесів з виробництва електроенергії та обслуговування ліній електропередач. Пріоритетним завданням оновленого підприємства уряд постановив поліпшення характеристик електромережі, що має сприяти виходу на ринок нового покоління сонячних технологій.

Перехід від системи пільгових тарифів, заснованої на квотах, до конкурентної боротьби на відкритих аукціонах обіцяє зниження цін, що позитивним чином позначиться як на витратах рядових користувачів, так і на фінансовому становищі місцевих девелоперів.

"Ми хочемо щоб до 2030 року частка сонячної енергетики становила 17% від загальної кількості обсягу електроенергії виробленої в країні. Це порівняно небагато, але, для того щоб досягти навіть цієї мети, нам потрібно 6 тис. МВт сонячних електростанцій ", - зазначив у своєму недавньому інтерв'ю Уди Адірам, міністр енергетики Ізраїлю.

"Весь процес побудови цих об'єктів повинен завершитися в найближчі шість-сім років, якщо ми хочемо, щоб до 2030 року вони були введені в експлуатацію", - додав він.

Інші країни Близького Сходу набагато частіше привертають увагу, завдяки своїм великомасштабним тендерам у сфері сонячної енергетики з рекордно низькими цінами. Втім, варто відзначити, що такі аукціони не завжди приносять бажані плоди. Ізраїль же попри повільні темпи розвитку енергетичного ринку, все ж має великий потенціал для його розвитку. На даний момент загальна встановлена ​​потужність "зелених" енергопотужностей вже понад 1ГВт, що вивело країну на перше місце в регіоні за обсягом децентралізованого виробництва електроенергії.

Правда, щоб максимально виконати поставлене завдання, необхідно провести заплановану модернізацію мереж, прояснити деякі моменти в законодавстві пов'язані із землекористуванням і зняти обмеження, які перешкоджають виходу на ізраїльський енергетичний ринок іноземним компаніям.

Енергетична система в перехідний період

Енергетичний сектор Ізраїлю довгий час перебував під управлінням компанії-монополіста Israeli Electric Corporation (IЕС) і зараз, нарешті, настав період реформ. Незалежні постачальники електроенергії, включаючи сонячні електростанції, тепер можуть безперешкодно постачати електрику в мережу.

У 2018 році процентне співвідношення різних джерел енергії виглядає так: 66% - природний газ, 28% - вугілля і тільки 6% - ВДЕ.

Останнім часом експерти відзначають зростання конкурентоспроможності контрактів на постачання сонячної енергії.

Раніше уряд розподіляв квоти з фіксованим тарифом на різні види виробленої енергії. Зовсім недавно в Кабінеті міністрів повідомили, що практично закінчені підготовчі роботи, пов'язані з проведенням першого аукціону в сфері сонячної енергетики. Уже відомо, що на цьому тендері не буде ніяких обмежень за обсягами потужності або ж тарифними ставками, тому учасники повинні заздалегідь продумати свою виграшну стратегію.

Відмінною характеристикою нинішнього ринку сонячної енергії є передбачуваність, якої не вистачало раніше. Однак, щоб спростити роботу системи в майбутньому, необхідно провести капітальне оновлення електромережі.

Свого часу компанія IEC створювала лінії електропередач, основним завданням яких була передача вглиб країни електроенергії з централізованих електростанцій, розташованих на прибережних територіях. Разом з тим, найбільш підходящі райони для реалізації сонячних проектів перебувають на півдні і всередині країни, зокрема в пустелі Негев і на сході долини Арава, що тягнеться між Мертвим морем і Ейлатською затокою. Ці малонаселені зони потребують підстанцій і ліній електропередач, щоб подавати електрику на північ, де розташовані всі великі міста.

"Наявна електросистема, яка з'єднує центральну частину Ізраїлю з південними районами країни, володіє характеристиками необхідними для того, щоб задовольнити наші потреби, але її можливостей недостатньо, щоб впровадити об'єкти потужністю в кілька сотень мегават", - зазначив пан Адірам.

Корпорація IEC вже затвердила план з подвоєння пропускної здатності між пустелею Негев і центральною частиною Ізраїлю. Роботи повинні завершитися до 2023 року, заявив міністр енергетики, але при цьому зазначив, що "в Ізраїлі реалізація інфраструктурних проектів займає багато часу".

Пан Адірам також повідомив, що кілька великомасштабних проектів вже знаходитися в розробці, і після їх введення в експлуатацію частка відновлюваних джерел енергії зросте до 7%. Відповідно до планів уряду, значна частина генерації сонячної енергії забезпечуватиметься за рахунок сонячних електростанцій, розташованих на дахах будівель, оскільки для їх запуску не потрібно чекати модернізації ліній електропередач. Проект стартував в жовтні цього року, і очікується, що з часом їх загальна потужність складе 500 МВт.

Сонячні електростанції на водоймах

За словами Бенджаміна Аттіа, аналітика Wood Mackenzie, що займається питаннями сонячної енергетики на Близькому Сході, завдяки недавній оптимізації процесів видачі дозволів, а також зниження витрат на електрику в середньому на 12-33%, сукупна потужність індивідуальних установок у 2022 році може перевищити 2 ГВт.

Це підкріплює заяву Міністерства енергетики про те, що саме автономні сонячні електростанції стануть головною підмогою для досягнення енергоцілей 2020 року. 

Розміщення сонячних панелей на поверхні наявних водойм виключає тривалий процес пошуку і виділення земельних ділянок під будівництво. Крім того, в регіоні, де води не так багато і її цінність дуже висока, плавучі сонячні електростанції будуть сприяти уповільненню випаровування.

Одна з перших в країні комерційних плавучих сонячних електростанцій потужністю 278 кВт розпочала свою роботу в жовтні цього року. Модулі були встановлені на поверхні сільськогосподарського резервуара в кібуці Ашдот Яаков Іхуд, на південь від Галілейського моря. Розробкою проекту займалася ізраїльська енергокомпанія SolarEdge.

"Процес створення сонячних електростанцій на суші займе роки, а на воді все буде готово за лічені місяці", - зазначив Офер Янней, засновник Nofar Energy.

Рівномірність водної поверхні є ключовою перевагою таких установок, особливо якщо брати до уваги ті перепони, які потрібно обходити при монтуванні сонячних систем на дахах і земельних ділянках.

Компанія Nofar Energy підписала контракт з місцевим сільськогосподарським союзом на створення ще однієї плавучої СЕС потужністю 20 МВт. Потенціал розвитку цієї технології по всій країні фірма оцінює в 2 ГВт. Втім, інші експерти галузі більш скромні в своїх припущеннях і вважають, що сукупна потужність таких сонячних систем складе близько 1-1,5 ГВт. Але навіть якщо збудуться ці прогнози, Ізраїль все одно стане одним з найбільших ринків плавучих сонячних електростанцій.

"Звучить як нездійсненна мрія, але насправді все в межах можливого", - зазначив аналітик Бен Галлагер, який відстежує новини пов'язані з цією технологією в Wood Mackenzie.

Для порівняння, в своєму недавньому дослідженні він виявив, що в 2017 році сукупна потужність плавучих сонячних електростанцій встановлених по всьому світу склала лише 100 МВт, а на сьогодні їх загальна потужність досягла близько 1 ГВт.

Складнощі розвитку

Державі належить 93% земельних угідь країни, тому проекти повинні бути затверджені Земельним управлінням Ізраїлю, на балансі якого перебувають ці землі. Вибір локації для розміщення нового об'єкта вимагає філігранності, оскільки такі підприємства не можуть перебувати в природних заповідниках, на території сільськогосподарських угідь і в зонах проведення військової підготовки. Всі контракти в сфері сонячної енергетики обов'язково проходять через Міністерство фінансів, Міністерство енергетики та регуляційні органи Управління електроенергетики.

Наприклад, як пояснив Юваль Зоар, глава Департаменту стратегічного планування та енергетичної безпеки Управління електроенергетики, майбутнє будівництво електростанції потужністю 300 МВт поблизу міста Дімона в пустелі Негев не почнеться доки не завершаться всі підготовчі роботи. Комплекс необхідних робіт включає: операції з видобутку піску, будівництво підстанції та модернізацію ліній електропередач, знешкодження боєприпасів на прилеглих територіях, а також перенесення сільгосппідприємства Orly Cactus Farm. Зважаючи на це складно визначити реальні строки введення станції Dimona в експлуатацію.

Міжнародних корпорації в країні

Іноземні компанії повинні залучати місцевих агентів, які володіють івритом, які можуть впоратися з бюрократичною тяганиною і напруженою геополітичною ситуацією.

"Ми віримо в здорову конкуренцію, і дуже раді появі іноземних компаній на ринку електроенергії", - зазначив Міністр енергетики.

Раніше ЕлектроВісті писали, що в кінці березня 2018 року Міністерство енергетики Ізраїлю оголосило про нові заходи з підтримки розширення потужності сонячних електростанцій в Ізраїлі. Планується, що до 2020 року встановлена потужність повинна вирости до 1600 МВт, при цьому особлива увага приділяється даховим сонячним електростанціям.

Також 17 березня Ізраїль зміг встановити новий рекорд за кількістю виробленої на його території електричної енергії, одержуваної завдяки сонячному світлу.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: ЭлектроВести
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!