RSS
Истории
10 мая 2019, 11:30
Магнус Йохансен: "сонце" і "вітер" - це різні технології, і вони не повинні конкурувати на рівних
Норвезький інвестор Scatec Solar прийшов на український ринок сонячної енергетики в другій половині 2017 року. Зараз компанія будує дві великі сонячні електростанції (СЕС) і розвиває ще близько півдюжини проектів. Про роботу в Україні, а також про перспективи галузі в світлі змін системи держпідтримки альтернативної енергетики розповів менеджер з розвитку бізнесу Scatec Solar Магнус Йохансен. ЕлектроВісті призводять найцікавіші факти з інтерв'ю.

Початок роботи Scatec Solar на українському ринку і подальші плани

Компанія отримала фінансування від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) та інших фінансових організацій і почала будівництво двох СЕС - потужністю 47 МВт в Миколаївській області і потужністю 30 МВт в Черкаській області.

Також в компанії розраховують почати будівництво частини проектів, що знаходяться на стадії девелопменту. На більшість з них вже придбали 100% прав у місцевих девелоперів.

Складнощі Scatec Solar як іноземного інвестора

Компанія, як інвестор, планувала свою діяльність, орієнтуючись на "зелені" тарифи, але в процесі ситуація змінилася на "зелені" аукціони.

У Scatec Solar сподіваються, що завдяки схемі "зелених" аукціонів, за яку недавно проголосував парламент, в Україні встановиться певний порядок роботи на довгостроковий період, мається на увазі велика прогнозованість ринку. 

Ще один стримуючий роботу інвестора фактор - бюрократія. Процес отримання різних дозволів в Україні займає багато часу. Це затягує терміни введення об'єктів в експлуатацію і тягне різні проблеми, які нелегко вирішити іноземній компанії.

Робота на українському ринку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) передбачає взаємодію з багатьма відповідальними органами. На ринках інших країн процес прийняття рішень для впровадження проектів, як правило централізований (в більшості країн процес контролюють лише кілька організацій). В Україні ж на додачу до всього, деякі з відповідальних структур не завжди взаємодіють ефективно. Іноземному інвестору іноді складно розібратися в причинах цього, в результаті процес входження в ринок відбувається довше, ніж в інших країнах.

Ризики для подальших проектів компанії в Україні в зв'язку з введенням "зелених" аукціонів

Компанію турбують два важливих аспекти, закладених як прямою нормою закону, так і його ідеологією. Зокрема, це низька банківська гарантія (нижче рівня міжнародних стандартів), що може привести до нереалістичних цін на аукціоні.

Крім цього, закон передбачає, що сонячна енергетика може конкурувати з вітровою за ціною. Однак під час обговорення всі чомусь не взяли до уваги фактор коефіцієнта використання потужностей (КВВП), який є одним з основоположних при визначенні прибутковості проекту. Якщо у "вітру" КВВП становить близько 35-40%, то для "сонця" він ледь перевищує 15%.

Тобто не можна просто механічно вибрати найбільш дешеву технологію і концентруватися на її розвитку. На ситуацію потрібно дивитися комплексно, слід створити оптимальний баланс між доступними технологіями ВДЕ і їх географічним розподілом. Це дозволить уникнути перевантаження мережі і проблем з балансуванням "зеленої" енергетики.

«Зелений» тариф в Україні

Високий тариф був необхідний у зв'язку з такими факторами на українському ринку сонячної енергії як низьке сонячне випромінювання, висока вартість залученого капіталу, високі витрати на приєднання і в цілому складний ринок для входу.

Scatec Solar впевнена, що зниження тарифу на сонячну енергію необхідне для сталого розвитку галузі, але це повинно відбуватися поступово, щоб зберегти сприятливе середовище для інвесторів. Зниження тарифу для "сонця" на 25% в порівнянні з чинним рівнем (15,03 євроцента за кВт-год) несприятливо для інвесторів, оскільки в цьому випадку багато проектів (а, можливо, і більшість) стануть фінансово нежиттєздатними, тобто прибутковість з урахуванням ризиків не буде прийнятною.

Нагадаємо, що представник Scatec Solar під час на конференції «Аукціонна система підтримки ВДЕ в Україні» висловив, що в компанії вважали за краще б, щоб в Україні залишилися "зелені" тарифи, а не аукціони.

Читайте самые интересные истории ЭлектроВестей в Telegram и Viber

По материалам: reform.energy
ELEKTROVESTI.NET экономят ваше время
Подпишитесь на важные новости энергетики!